بهینه وب
خانه » مقالات ترجمه شده » Redirect manager (مدیریت ارجاع لینک)، یکی از اسرار سئو جوملا

Redirect manager (مدیریت ارجاع لینک)، یکی از اسرار سئو جوملا

Redirect manager (مدیریت ارجاع لینک)، یکی از اسرار سئو جوملا

یکی از امکانات جدیدی که به جوملا در نسخه ۱.۶  به بعد اضافه شده است، مدیریت ارجاع لینک (Redirect manager) است. Redirect manager سیستم ساده ای است که این امکان را برای شما فراهم می سازد تا لینک های شکسته و ناقص را شناسایی و اصلاح کنید. پیش از اینکهRedirect manager شناخته شود، تنها راه شناسایی و اصلاح لینک های شکسته استفاده از افزونه سوم شخص بود، (اسکرپر سئو مانند فریاد قورباغه (Screaming Frog) و یا جستجو در سیاهه های مربوط به سرور شما). در حال حاضر این امکان وجود دارد که این لینک ها را در پنل مدیریت وب سایت جوملای خود شناسایی و کنترل کنید. Redirect manager (مدیریت ارجاع لینک)، یکی از اسرار سئو جوملا

 

با وجود اینکه Redirect manager از زمان نسخه ۱.۶ جوملا موجود بوده است، اما اکثر مردم حتی از وجود آن بی اطلاع بوده اند،چه رسد به اینکه از آن برای بهبود بهینه سازی وب سایت خود استفاده کنند. در اغلب موارد، اگر فقط بخواهید توانایی شناسایی و اصلاح لینک ها را داشته باشید، مایل نیستید که به اجبار افزونه هایی با مشخصه های بسیاری را راه اندازی کنید، زیرا که این کار بالقوه موجب کندی سایت شما یا دیگر مشکلات مربوط ب سئو می شود، به ویژه زمانی که به مشخصه های اضافی نیازی نداشته باشید.

دسترسی به مدیریت ارجاع لینک (Redirect manager)

برای دسترسی به مدیریت ارجاع لینک به سادگی در پنل مدیریت، گزینه Components و بعد در منوی کشویی آن Redirect را انتخاب کنید.

پلاگین Redirect manager در هنگام نصب به صورت پیش فرض غیرفعال است، بنابرین شما ممکن است پیامی را دریافت کنید که توصیه می کند لازم است پیش از استفاده از Redirect manager آن را فعال کنید.

برای انجام آن، به سادگی به قسمت مدیریت پلاگین (Plugin Manager)، در زیر Extensions بروید و سپس با استفاده از جعبه جستجو در سمت چپ، Redirect Plugin را بیابید، و جهت فعال کردن پلاگین تنها یک بار بر روی آیکون قرمز کلیک کنید.

به محض اینکه پلاگین فعال شد، به راحتی می توانید صفحاتی را که در سایت شما تغییر آدرس یافته اند و یا به طور کل حذف شده اند و موجب خطای ۴۰۴ می شوند، به آدرس جدیدی تغییر مسیر دهید. به این صورت که هنگامی که بازدید کنندگان و یا موتورهای جستجوگر به این صفحات سر زدند، به طور اتوماتیک به صفحه ای که شما انتخاب کرده اید، انتقال داده شوند. در واقع هر لینکی که موجب خطای ۴۰۴ می شوند ، توسط Redirect Manager شناسایی می شود و در کامپوننت اصلی نمایش داده خواهد شد.

برای آزمایش این کار، به سادگی دو URL سایت خود را که می دانید باطل شده و وجود ندارد، باز کنید (یعنی باید صفحه مربوط به خطای ۴۰۴ را دریافت کنید)، و سپس رابطRedirect Manager خود را چک کنید تا ببینید آن دو آدرس در لیست قرار گرفته اند یا خیر.

تغییر مسیر مدیریت جوملا

هنگامی که شما برای اولین بار شروع به استفاده از Redirect Manager می کنید، همه ی لینک ها به صورت انتشار نیافته هستند، این به آن معناست که آن ها لینک های ناقص و شکسته ای هستند که هنوز در Redirect Manager اصلاح نشده اند.

در سمت چپ فیلتری وجود دارد که این امکان را برای شما فراهم می کند که لیست را بر اساس وضعیت فیلتر کنید. این کار برای مواقعی که در حال استفاده از Redirect Manager هستید و نیاز است که تنها آیتم های انتشار نیافته را بیابید، بسیار مفید است. (مواردی که نیاز است مورد توجه قرار گیرند.)

همچنان شما می توانید آدرس های اینترنتی را با استفاده از جعبه جستجو در بالای لیست بیابید، برای مثال زمانی که به دنبال لینک به خصوصی هستید که نیاز به اصلاح دارد.

در انتهای سمت راست، می توانید تعدادآیتم هایی را که باید در لیست نشان داده شود، مشخص کنید. این کار برای زمانی که نیاز به مشاهده و یا تغییر چند آدرس در یک زمان بدون نیاز به جلو و عقب رفتن از طریق صفحات لینک را دارید، مفید است.

ارجاع لینک‌ها

دو راه جهت تغییر مسیر لینک ها بر روی وب سایت شما وجود دارد، به صورت مجزا (Individual) یا اجرای یک تغییر دسته ای (batch-change).

به طور کلی رایج ترین راه جهت تنظیم تغییر مسیر لینک، تغییر مسیر مجزا است، اما اگر شما لینک های متعددی دارید که لازم است به محل مشابهی بروند، می توانید از مشخصه تغییر مسیر دسته ای جهت تغییر یکسره همه آن ها استفاده کنید.

تغییر مسیر مجزا (Individual Redirect)

جهت ایجاد یک تغییر مسیر، به سادگی بر روی لینکی که می خواهید آن را ویرایش کنید، کلیک کنید یا با بر روی باکس تیک بزنید و گزینه “Edit”را در منوی نوار افزار بالا را فشار دهید.

زمان ویرایش یک لینک مجزا، می بینید که فیلد URL مبدأ قبلا پر شده است و یک فیلد خالی در زیر آن برای شما وجود دارد تا URL مقصد را وارد کنید. این جا در واقع مکانی است که شما می‌خواهید لینک قدیمی در نهایت به آن جا ارجاع داده شود. هر دوی URL مقصد و مبدأ زمانی که شما می خواهید آن را در جستجوگر وب خود تایپ کنید، باید کامل باشند.

قسمت کامنت (Comment) جهت یادآوری اینکه چرا شما ارجاع لینک انجام می دهید، مفید هستند. به خصوص اگر این مسئله اهمیت داشته باشد و شما نخواهید شخص دیگری آن را تغییر دهد و یا تصادفا آن را حذف کند.

فیلد مربوط به وضعیت (Status) به شما می گوید که آیا ارجاع لینک فعال (Published یا Enabled) است یا خیر (Unpublished یا Disabled). همچنین وضعیت های دیگری چون Archived و Trashed هم وجود دارد، یا این وجود دو وضعیت نخست بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

زمانی که لینک جدید را ذخیره کردید، خواهید دید که لینک به همراه یک تیک مشکی در ستون نخست ظاهر می شود که این نشان دهنده این موضوع است که ارجاع لینک فعال است.

URL مقصد هم در ستون “New URL” ظاهر می شود که نشانگر محلی است که URL به آن تغییر مسیر داده است.

اگر خطای ۴۰۴ در نتیجه یک لینک ورودی اتفاق بیفتد، ممکن است ستون “Referring page” حاوی مکانی که لینک از آن منشأ گرفته باشد، بنابراین پیشنهاد خوبی است که صفحه ارجاع دهنده ای(Referring page) را داشته باشیم که در آن لینک ها را جهت داشتن URL صحیح به روز رسانی کنیم.

تغییر مسیر دسته ای (Bulk Redirect)

گاهی اوقات نیاز است که چندین تغییر مسیر به صورت همان زمان به روز رسانی شود- برای مثال زمانی که چند صفحه با هم ترکیب و تبدیل به یک صفحه می شوند، یا در مورد لینک های ورودی که نیاز است به محل مختلفی هدایت شوند.

این کار، این امکان را برای شما فراهم می کند تا URL مشابهی را به کار ببرید و برای چندین لینک کامنت بگذارید. به این صورت که به سادگی URL کامل مقصد را در فیلد اول وارد کنید و هر کامنتی که نیاز دارید در فیلد دوم وارد کنید.(به صورت زیر:)

زمانی که شما بر روی ‘Update links’ کلیک می کنید، لینک هایی که انتخاب کرده اید به روز رسانی می شوند تا شما را به URL مقصد جایگزین ارجاع دهند. لینک ها در لیست لینک ها به همراه یک تیک سیاه و URL مقصد در فیلد New URL ظاهر می شود.

مدیریت ارجاع لینک چه کارهای دیگری می تواند انجام دهد؟

در مورد آن، در حال حاضر – Pull requestهایی وجود دارد که جهت تست در جوملا ۳.۴ بتا (این یک نسخه Beta است که تنها باید در سایت‌ها به منظور تست استفاده شود. نسخه‌های بتا را نمی‌توان برای ارتقاء سایت آنلاین استفاده کرد.توسعه دهندگان می‌توانند به منظور آماده سازی افزونه‌های خود روی این نسخه تست‌های لازم را انجام دهند.) در دسترس است- اینها مشخصه های بهبود یافته ای را جهت استفاده‌ کارشناسان سئو به جوملا اضافه خواهند کرد و مشخصه هایی را که در حال حاضر در دسترس است، بهبود می بخشد:

  • افزایش تعداد مشخصه ها در URL، جهت فراهم کردن امکان ایجاد بیش از ۲۵۵ مشخصه. روابط عمومی (PR) را ببینید.
  • امکان تنظیم کدهای سفارشی http. روابط عمومی (PR) را ببینید.
  • پروسه دسته ای تغییر مسیر URL های جدید (این امکان را فراهم می کند تا شما لیستی از آدرس های اینترنتی را در مدیریت ارجاع لینک (Redirect Manager) کپی/ پیست کنید.) روابط عمومی (PR) را ببینید.

آیا چیز دیگری وجود دارد که شما تمایل داشته باشید توسط Redirect Manager انجام شود؟ پس چرا نظراتمان را به همراه توضیح روشنی از آن کار در http://issues.joomla.org ارائه ندهیم؟ شاید آرزویمان برآورده شود.

مترجم: معصومه منصورنژاد

منبع: http://magazine.joomla.org

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*