بهینه وب
خانه » مقالات ترجمه شده » چگونگی استراتژی محتوا

چگونگی استراتژی محتوا

چگونگی استراتژی محتوا

کریستینا هالورسن (kristiana hausman)، نویسنده کتاب استراتژی محتوا برای وب سایت می گوید: «استراتژی محتوا برای ایجاد، انتشار و مدیریت محتوایی مفید و قابل استفاده در نظر  گرفته شده است. »

این استراتژی یک نقشه ی راه دست یافتنی برای افراد و سازمان ها طراحی می کند تا محتوایی را بیافرینند و حفظ کنند که برای مخاطبان اهمیت داشته باشد. هم چنین توصیه هایی ویژه و غنی از اطلاعات را در مورد چگونگی حرکت از جایی که در حال حاضر در آن قرار داریم (بی محتوایی، محتوای نامناسب و یا محتوای بیش از اندازه) به جایی که می خواهیم به آن برسیم (محتوای مفید و قابل استفاده ای که برای مردم  اهمیت داشته باشد.)  فراهم می کند.

یک گام به عقب بر می گردیم، لو روزنفلد (Lou Rosenfeld) اضافه می کند:

« معماری اطلاعات و استراتژی محتوا در واقع دو روی یک سکه هستند. اگر معماری اصلاعات سمت فضایی از اطلاعات باشد، من استراتژی محتوا را به عنوان سمت موقتی و کنونی  سکه  در نظر می گیرم.»

این جمع بندی اهمیت دارد: اگر معماری اطلاعاتی یک نگرش فضایی از محتوا ارایه می دهد، استراتژی محتوا نیز در توصیف مقطع زمانی که محتوا در آن قرار دارد، کمک می کند.

. ترکیبی از این دو به ما و همچنین مشتریان ما در مسیر مربوطه  کمک می کند تا علت  قرار گفتن محتوی در مرتبه اول را درک کنند.: لو(Lou ) .لودر مرکز نشر روسن فیلد (Rosenfeld Media)  فعالیت دارد و شرکت او کتب واقع گرایانه ای را منتشر می­نماید. شما می توانید آن­ها را در اختیار داشته باشید.

انتشارات دیجیتالی

فاصله بین چاپ و وب آن­جا که به یک فرایند محتاطانه انتشار مربوط میشود، آن قدر وسیع نمی باشد. در واقع، اگر شما به تمام موارد ضروری برای انتشار کتاب مثل نویسندگان، منتقدان، ویراستاران فنی، ویراستاران، ناشران، طراحان گرافیک، توزیع کنندگان، و غیره فکر می­کنید، شما می توانید به صورت پیش فرض، نقش های مشابه آن ها در وب عینا ببینید، نه زمانی که برای فرایند ها طراحی شده اند … حداقل نه در زمانی که هر تازه واردی بخواهد محتوا منتشر کند .

استراتژی محتوا راهی رو به جلو است که به مشتریان و تیم پروژه کمک می کند تا بفهمند چه محتوایی در حال تولید است و چگونه ، توسط چه کسی، چه زمانی، و به چه دلیل تولید می شود؟

چگونه استراتژی محتوا انجام می شود؟

کریستینا هالورسن، در مقاله خود به نام «رشته­ ی استراتژی محتوا» می گوید که یک استراتژی محتوا در بهترین حالت به صورت زیر تعریف می شود:

 • پیام ها و موضوعات کلیدی
 • عناوین پیشنهادی
 • هدف محتوا ( به این معنی که محتوا چگونه بین نیاز مخاطبان و نیازهای کسب و کار پیوند ایجاد می کند.)
 • تحلیل شکافی محتوا
 • چارچوب ابرداده ها و ویژگی های محتوی مرتبط با آن
 • بهینه سازی موتور جستجو
 • پیامدهای توصیه های استراتژیک در ایجاد ، نشر و مدیریت محتوا.

این بدان معناست که، در بهترین حالت، استراتژیست مدرکی را ارایه خواهد داد که توضیح می دهد چگونه تیمشان این اهداف را محقق می­کند.

Relly Annett-Baker در مقاله خود تحت عنوان «چرا به یک استراتژیست محتوا نیاز است؟»، به روشی سخت اشاره می کند:

هنگامی که ما برای اولین بار شما را ملاقات می­کنیم، سوالات زیادی در مورد نحوه کار کسب و کار شما، نوع پیام هایی که قصد دارید، انتقال دهید و این­که بهترین ویژگی محصولات کسب و کار شما چیست، پرسیده می شود. نگاهی به پیش طرح سایت (wireframes) و معماری اطلاعات ارائه شده از وب سایت شما می اندازیم . دستورالعمل های تعاملی را بررسی می­کنیم و (تعیین می کنیم) آیا یک پیام بهتر است از طریق ضبط ویدیویی از صفحه (screencast) یا مجموعه ای از تصاویر مرحله به مرحله توضیح داده شود؟

Content_Strategy

استراتژی محتوا

چرخه محتوا

محتوا درست شبیه وب سایت پویا و زنده و  در حال تغییر است. هنگامی که استراتژیست ها به دنبال ارزیابی و بهبود کیفیت محتوای وب سایت  هستند،  معمولا یک فرایند چهار بخشی را دنبال می­کنند. نمودار زیر توسط Rahel فودان ایجاد شده است، در حالی که توضیحات هر یک مراحل از مقالات جاناتان کان تحت عنوان «استراتژی محتوا برای وب سایت های حرفه­ای» گرفته شده است:

۱- تجزیه و تحلیل

در این مرحله، استراتژیست ها می فهمند که با چه نوع محتوایی سر و کار دارند. جاناتان پیشنهاد می دهد: درست از همان آغاز سوالاتی را در مورد محتوا بپرسید. از تحقیق بر روی کاربران یا افراد برای تصمیم گیری در مورد این­که چه نوع محتوایی مورد نیاز است، استفاده کنید. پاسخی برای این سوال که «محتوا برای چه کسانی اهمیت دارد؟» بیابید. حسابرسی محتوایی و یا تحلیل شکافی انجام دهید.

۲- جمع آوری

 در این قسمت مشترکات موجود در سراسر محتوای وب سایت را می یابیم. جاناتان پیشتهاد می کند: پیام ها و موضوعات کلیدی ایجاد کنید . طرحی برای ایجاد و راه اندازی محتوا بنویسید. به مشتری تأکید کنید که قصد تولید محتوا در طول زمان مشخصی را دارید. (تقویم ویراستاری).

۳- انتشار

در این مرحله، مطالب خود را از طریق انتشار در وب سایت خواهیم دید: این که مطالب در کجای وب سایت قرار دارد و چگونه در آن جا قرار گرفته شده است؟ جاناتان پیشنهاد می کند: حاشیه نویسی برای wireframe و نقشه سایت توضیح می دهند که چگونه تعامل این دو و محتوا  موثر واقع می شود. ویژگی سیستم های مدیریت محتوا  (CMS)مثل مدل های محتوا، ابرداده و گردش کار را بر اساس استراتژی محتوا مشخص کنید. محتوایی بی نظر جمع آوری کنید و  بنویسید.

۴- مدیریت

پس از انتشار محتوا، وقت آن است که دوباره نگاهی بیندازید و ببینید که چه کارهایی انجام شده است و  برای آینده طرحی بریزید. جاناتان می گوید: چارچوب جامعی بر اساس الگوهای رایج بنویسید. راهنمای سبکی برای لحن گفتار، بهینه سازی موتور جستجو (SEO) ، خط مشی ارتباطی و اجتماعی خود تدوین کنید.

مترجم: معصومه منصورنژاد

7 نظر

 1. با سلام خدمت شما
  ممنون از مطالب ارزندتون
  موفق باشید

 2. سلام خانم منصور نژاد
  ممنون از مطلب بسیار مفیدتون، لطفا به من بگید چطور میشه این کتاب رو پیدا کرد. خوشحال می شم راهنماییم کنید. با سپاس بی انتها

 3. i think you could accomplish the same ratings with a thumbs up or down. its mesgannleis for five stars when you have such a slant of one to five on each click. how bout we get rid of thumbs on comments and promote that to video rating? how bout we get a thumbs down, thumbs up, two thumbs up? maybe we can even go with favorite animal icons, a slug, for bad, a duckie for good and a nice llama for awesome? (i definitely watch to much jimmy nuetron! ) 😛

 4. سلام
  اگه برای محصولی بخواهیم یک ریپورتاژ برویم باید به چه نکاتی توجه کنیم و چگونه از چگال بودن کلمات کلیدی خودمان مطمئن شویم؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*