بهینه وب
خانه » مقالات ترجمه شده » چک لیست مهاجرت از وردپرس به جوملا

چک لیست مهاجرت از وردپرس به جوملا

چک لیست مهاجرت از وردپرس به جوملا

اگر شما در حال برنامه ریزی برای مهاجرت از وب سایت وردپرس به جوملا ، به علت طیف وسیعی از امکاناتی که جوملا فراهم می‌کند، هستید، مواردی را که لازم است در حین برنامه ریزی در ذهن داشته باشید، برایتان مطرح می کنیم.

ساختن وب سایت پیچیده و زمان بر بوده و پروسه ساخت آن توسط چندیدن عامل محدود شده بود. یک دهه قبل، افراد وب سایت های خود را تنها با استفاده از HTML و CSS می ساختند.

با گذشت زمان، مردم شروع به استفاده از سیستم های مدیریت محتوایی چون جوملا و وردپرس به جای سایت های HTML استاتیک کردند. در حالی که بسیاری از افراد وبسایت خود را بر روی وردپرس ساختند، انتظار می رود که درصد زیادی از آن ها در آینده به جوملا مهاجرت داشته باشند.

اگر شما در فکر انتقال وب سایت وردپرس خود به جوملا هستید، تنها نیستید! قبل از آغاز به کار، موارد زیر می توانند در درک مزایای مهاجرت و چگونگی روند مرحله به مرحله‌ی این پروسه موثر واقع شوند.

چرا جوملا؟

زمانی که از وردپرس به سمت جوملا مهاجرت می کنید، لازم است که دلایل این مهاجرت مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد. مهم تر از همه، ما به دنبال این هستیم که بدانیم کاربران ما برای چه کارکردها و قابلیت هایی ارزش و اهمیت قايل اند و از نظرشان کدام یک مفیدترند. در اینجا برخی از قابلیت های منحصر به فرد جوملا را ارايه می دهیم:

 • پورتال: جوملا پورتال هایی را جهت کاربردهای مختلف ارائه می دهد. پورتال جامعه محور (Community-based)، شرکتی (corporate) و انواع دیگری از پورتال‌ها که به آسانی در جوملا مورد استفاده قرار می گیرند.
 • برنامه های کاربردی شرکتی: شرکت های تجاری، جوملا را می پسندند. از جمله خدمات شرکتی ما وب سایت ها، درون شبکه ها، برون شبکه ها، پورتال ها، تجارت الکترونیکی و غیره هستند. خدمات کاربر پسند و مقرون به صرفه ما توسط بسیاری از شرکت های بزرگ در صنایع مختلف، از جمله IHOP و سیتی بانک مورد استفاده قرار می گیرند.
 • سازمان‌های غیر انتفاعی: این سازمان‌ها مستلزم داشتن وب سایت هایی توانا و صریح جهت تسهیل فعالیت های خود هستند. جوملا امتیازاتی در اختیار سازمان های غیر انتفاعی قرار می‌دهد. [این ویژگی ها و امتیازات جوملا،] [بر اساس نیاز کاربران] به سادگی شخصی سازی و اختصاصی می شوند.
 • استفاده شخصی. سایت های خانوادگی و شخصی و همچنین صفحات خانگی مکاتب و کلیساها به بهترین نحو از جوملا استفاده کرده اند.

جوملای ۳.۳ یک سیستم مدیریت محتوایی قابل تنظیم است. جوملا پلت فرمی کاملا رایگان با بیش از ۹۰۰ قالب و ۷۰۰۰ پلاگین رایگان است که بسیاری از افراد استفاده از آن را ترجیح می دهند. آیا در فکر مهاجرت هستید؟

مهاجرت از وردپرس به جوملا

مهاجرت از وردپرس به جوملا

مهاجرت

اگر به دنبال مهاجرت از وردپرس به جوملا هستید، آگاهی از چگونگی مرحله به مرحله‌ی این پروسه ضروری است. نقشه راهی برای این فرآیند در زیر ارائه شده است:

 • سایت خود را ارزیابی کنید. قبل از مهاجرت، لازم است که سایت موجود را ارزیابی کنید و محتوای مختلف سایت شامل صفحات ثابت، گالری عکس، نظرات، حساب کاربری و غیره را مورد بررسی قرار دهید. این کار موجب می شود تا هربخشی را که ممکن است در طول پروسه مهاجرت نیاز به توجه ویژه داشته باشد، شناسایی کنید.
 • جوملا را راه اندازی کنید. سپس، با دانلود و نصب جوملا بر روی سایت جدید خود آغاز به کار کنید. اگر جوملا برای شما کاملا جدید است، اطلاعات بسیاری برای مبتدیان و یا کسانی که نیاز به یادآوری مجدد دارند، در دسترس است.
 • مشخص کنید که چگونه مهاجرت خواهید کرد. آیا به تنهایی سایت خود را مهاجرت می‌دهید و یا از یک سرویس شخص ثالث مانند CMS2CMS کمک می گیرید؟ برنامه های متنوعی در راستای کمک به این تغییر طراحی شده اند، اما قطعا امکان به کارگیری رویکرد DIY وجود دارد.
 • بر روی محتوا تمرکز کنید. هنگامی که خودتان در حال انجام آن هستید، لازم است با چگونگی اجرای پروسه آشنا باشید. از طریق توسعه سیاهه ریز محتوایی که تمام محتوای سایت شما و روابط موجود بین هر URL و صفحه را ثبت و ضبط می کند، دست به کار شوید. در مرحله بعدی، محتوای خود را پاک کنید تا محتوای باز مانده از وردپرس به درستی برای تبدیل شدن به جوملا فرمت شده باشد. این مرحله یکی از زمان بر ترین مراحل خواهد بود.
 • لینک های ارجاعی (url redirect) ایجاد کنید. طبیعتا مهاجرت شما به جوملا ساختار برخی از URLها را تغییر می دهد. شما باید به منظور حفظ بوک مارک ها و لینک هایی که به سایت شما اشاره می کنند، ۳۰۱ ریدارکت بسازید تا ترافیک را به سیستم جدید شما ارجاع دهند. (یادداشت سردبیر: مقاله Ruth Cheesley را در زمینه ارجاع لینک ببینید.)
 • طراحی و قالب های سایت خود را مهاجرت دهید. اگر حفظ قالب و طراحی موجود در وردپرس برای سایت شما اهمیت دارد، حال زمان آن رسیده که به قالب سفارشی جوملا مهاجرت کنید.
 • داده های خود را بررسی کنید. به دنبال این انتقال، داده ها و فایل های خود را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که همه چیز با موفقیت از وردپرس به جوملا منتقل شده است. اگر خطا، روابط شکسته و یا دیگر مشکلات مربوط به مهاجرت وجود داشته باشد، لازم است مطمئن شوید که به سرعت مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

پس از تکمیل تمامی این مراحل، آماده شروع به کار هستید. با وجود اینکه برای انجام مهاجرت مقداری تلاش لازم است، اما وقت زیادی را از شما نمی گیرد. ما معتقدیم که خواه خودتان آن را انجام دهید و خواه از خدمات پشتیبانی شخص ثالث استفاده کنید، در نهایت مسیر شما منتهی به بهره‌مندی از جوملا خواهد شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*