بهینه وب
خانه » مقالات ترجمه شده » چه جیزی وب سایت شما را «به یاد مادنی» می کند؟

چه جیزی وب سایت شما را «به یاد مادنی» می کند؟

چه جیزی وب سایت شما را «به یاد مادنی» می کند؟

در حین بازدید از وب سایت ها، آخرین چیزی که به ذهن فرد می آید، چیزی شبیه به این است که «چه چیزی من را دوباره به این سایت باز می گرداند؟» به عبارتی، جنبه های خاصی از یک وب سایت، خود را در ذهن بازدید کننده جای خواهد داد، که هرچند جزیی، صاحب وب سایت ها در تلاشند که این تفاوت های جزیی را کسب کنند. چرا؟ زیرا که این تفاوت های جزیی هستند که موجب بازدید مجدد از یک سایت می شوند و هم چنین باعث می شوند که بازدید کننده به جای گشت و گذار بی اساس در وب، زمان بیشتری را صرف یک سایت خاص کند.

تمام آن چه گفته شد، از کجا آغاز می شود؟ البته که با نام دامنه (domain)، تا زمانی که نام دامنه لزوما موجب موفقیت و یا شکست یک وب سایت نشود، راه زیادی تا به یاد ماندنی شدن آن سایت باقی است. به عنوان مثال، انتخاب نام دامنه ی متناسب با نام شرکت، موجب می شود تا بازدیدکننده بداند دقیقا در کجا باید به دنبال آن وب سایت باشد. شرکت های بزرگ این کار را در مورد آدرس وب سایت خود انجام می دهند. مانند homedepot.com یا jackinthebox.com. این کار بسیارموثر است زیرا که بازدید کنندگان در مورد این شرکت می اندیشند و دقیقا می دانند که برای یافتن آن شرکت به چه وب سایتی مراجعه کنند.

اما زمانی که استفاده از نام وب سایت مشابه با نام تجاری امکان پذیر نیست، و یا زمانی که یک کسب و کار شما به اندازه کافی شناخته شده نیست تا نام دامنه به تنهایی موجب افزایش ترافیک شود، چه اتفاقی می افتد؟ در این شرایط صاحب کسب و کار باید از نام دامنه برای ایجاد یک برند تجاری استفاده کند، چیزی شبیه به دامنه ی Amazon.com. برندسازی یک استراتژی بازاریابی بسیار موثر برای هر کسب و کار است.

Memorable

نکته بعدی این که علاوه بر محتوای وب سایت، قابلیت استفاده ی آن نیز که باید مورد متوجه قرار گیرد. وب سایتی که استفاده از آن آسان باشد، یک وب سایت کاربر پسند است و مردم این نوع وب سایت ها را دوست دارند. هر سایتی که به کارگیری از آن فکر زیاد لازم داشته باشد، کاربر پسند در نظر گرفته نمی شود. بنابراین، احتمالا بازدید کنندگان نمی خواهند زمان زیادی را صرف کنند تا متوجه چگونگی دسترسی به یک لینک و یا گزینه های منو شوند. به همین ترتیب، پیوندهای هدایت کننده درهم و برهم بازدید کنندگان را گیج می کند و معمولا به سرعت باعث می شود که علاقه و تمایل آن ها به آن سایت از بین برود.

از سوی دیگر، یک سایت تاثیر گذار، تعاملی و کاربر پسند بازدید کنندگان را مدت زمان بیشتری در سایت نگه می دارد. هم چنین، در کاربران انگیزه ای ایجاد می کند که آن سایت را با دیگران به اشتراک بگذارند. عناصر تعاملی ممکن است شامل موسیقی، بازی و یا فیلم باشد. این ها جذاب و سرگرم کننده هستنند و موجب می شوند که کاربران چیزی بیش از آن چه که در وب سایت شما ارایه شده، خواستار باشند.

مسئله دیگری که موجب به یاد ماندنی شدن یک وب سایت می شود، در ارتباط با خود متن است، البته نه گرافیک متن، بلکه حرفی که متن برای گفتن دارد. فقط چند ثانیه ارزشمند برای جلب توجه خواننده توسط متنی جذاب و معنادار زمان داریم. استفاده از حس شوخ طبعی هم در زمان مناسب کمک خواهد کرد، خواسته ی واقعی بسیاری از خوانندگان، مطلبی مفید است.

در این مورد فکر کنید، بسیاری از کاربران از طریق موتورهای جستجو به یک سایت می رسند، این بدان معنی است که آن ها به دنبال یک اطلاعات خاصی بوده اند. اگر یک وب سایت بتواند آن اطلاعات را برای کاربر فراهم کند، بعد از آن در ذهن او باقی می ماند، به خصوص اگر سایت به اندازه کافی در ارائه ی اطلاعات مرتبط با هر بازدید مفید واقع شود. اطلاعات می تواند در عناوین متنوعی باشد: یک شرکت، محصولات، اطلاعات عمومی مربوط به موضوع وب سایت. و اگر متن دشوار و یا دارای اطناب باشد، خواننده علاقه خود را به سایت از دست می دهد. وب سایت باید مختصر، دقیق و مرتبط به موضوع و در عین حال جذاب باشد.

بنابراین، دفعه بعد که در حال ایجاد یک وب سایت هستید، به مواردی که شما را دوباره به یک وب سایت خاص باز می گرداند، فکر کنید. شاید شما فردی باشید که از یک سایت بازدید می کند. از خود بپرسید که چه چیزی موجب بازگشت دوباره شما به این سایت شده است؟ و یا اگر یک سایت را کنار می گذارید، از خود بپرسید که چه چیزی موجب عدم بازگشت دوباره شما به سایت شده است؟ این ها موارد مشابهی است که برای سایر بازدیدکنندگان وب اهمیت دارد.

نکات بیشتر برای ایجاد وب سایت به یاد ماندنی

• از گرافیک های اصلی استفاده کنید، حتی آن تصاویر گرافیکی که مقداری عجیب و متفاوت هستند. هرکسی تاحدودی زیبایی های ظاهری را دوست دارد که هنر گرافیکی آن را برای کاربر فراهم می کنند. فقط در دریای گرافیک های عجیب و غریب غرق نشوید که خواندن متن را سخت کند و یا بیش از حد خواننده را از پیام های واقعی وب سایت که در تلاش برای ارایه ی آن هستید، منحرف کند.

• در طراحی وب سایت تم ها و رنگ ها را امتحان کنید. بعضی از رنگ ها ممکن است به طور معمول با هم جفت نشوند، اما واقعا وب سایت شما را بی نظیر سازند. به عنوان مثال، رنگ سبز و بنفش به طور معمول در تضاد باهم فرض می شوند، اما زمانی که برای مقاصد هنری در کنار هم مورد استفاده قرار می گیرند، ترکیب آن ها موثر واقع می شود. این باعث متمایز شدن و برتری طراحی شما می شود و در واقع می تواند به طور شگفت آوری موجب زیبایی و خوشایند بودن آن شود.

• در حالی که تمام توصیه های دیگر را در ذهن خود نگه می دارید، از خود بپرسید که وب سایت شما چه چیزی را باید به کاربران عرضه کند که رقبا آن را عرضه نکرده اند. ارائه مطالبی که سایت های دیگر هنوز آن را عرضه نکرده اند، موجب خواهد شد که سایت شما به میزان زیادی از رقیبان خود فاصله بگیرد.

آخرین نکته، شاید مهم ترین نکته: اجازه دهید شخصیت شما به درخشش درآید. اگر خلاقیت و شخصیت خود را از طریق طراحی به نمایش بگذارید، دیگران هم آن را خواهند دید. افراد جامعه طراحی را به شخصیت ارتباط می دهند، به ویژه آن سایت هایی که برای شخصیت آن ها خوشایند است.

مترجم: معصومه منصورنژاد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*