بهینه وب
خانه » مقالات ترجمه شده » چرا و چگونه مهاجرت کنیم؟

چرا و چگونه مهاجرت کنیم؟

چرا و چگونه مهاجرت کنیم؟

مهاجرت! بسیاری از افراد آن را سخت و طاقت فرسا می بینند که البته ممکن است این طور هم باشد. مهاجرت واقعا یک فرصت است. این یک فرصتی برای ارزیابی مجدد اهداف، رفع مشکلات، افزایش عملکرد، امنیت و بهره وری است.

اما بسیاری در این مورد این موضوع اختلاف نظر دارند. گروه Update Working به تازگی تاسیس شده است، تا پروسه مهاجرت را شفاف تر و دستیابی به آن را آسان تر سازد. این گروه به این امید است که افرادی که  هنوز مهاجرت نکرده اند و  به آن نیاز دارند، به آن دست یابند.

این کار با برخی اسناد متنی جدیدتر و شفاف تر آغاز می شود که چاله هایی را که از قبل وجود دارد، پر می کند. آیا جایی بهتر از سایت اسناد جوملا می توان به این اسناد دست یافت؟

برای این کار یک “قیفی” ساخته شده است که با متنی تحت عنوان “چرا مهاجرت” آغاز می شود. صفحه “چرا مهاجرت” دلایل منطقی در پاسخ به این که چرا باید وب سایت خود را از نسخه های قدیمی تر جوملا مهاجرت دهید، ارایه می دهد. درانتهای صفحه دو گزینه برای ادامه کار ارائه داده شده است: خود ارزیابی و برنامه ریزی.

صفحه خودارزیابی  یک سری سوالاتی را در ذهن بازدیدکنندگان بر می انگیزد. این که تعیین کنند آیا آن ها می توانند خودشان از طریق مهاجرت به سمت جلو پیش بروند و یا این که بهتر است درخواست کمک کنند. در انتهای صفحه دو گزینه برای ادامه کار ارایه شده است: لینکی به فهرست منابع جوملا (JRD) و برنامه ریزی.

صفحه برنامه ریزی به طور خلاصه تفاوت ها و برخی از نکات آشکار کننده درمورد مهاجرت های جوملا ۱٫۵ و ۲٫۵ را شرح می دهد. در انتهای صفحه دو نکته مطرح شده است: برنامه ریزی برای مهاجرت از نسخه ۲٫۵ به ۳٫X و برنامه ریزی برای مهاجرت از نسخه  ۱٫۵ به  ۳٫X. صفحه برنامه ریزی برای مهاجرت کوچک، یعنی همان مهاجرت از جوملا ۲٫۵ به ۳، لیستی از شیوه هایی که بازدید کنندگان می توانند از طریق آن ها برای مهاجرت خود برنامه ریزی کنند، فراهم کرده است. برنامه ریزی یک گام بسیار مهم در مهاجرت است که جای آن در اسناد متنی گذشته خالی مانده است. این شامل یک کاربرگی از لیست موجودی افزونه های سوم شخص برای مدیران سایت است، البته در صورتی که تمایل به استفاده از آن را داشته باشند.

برنامه های سوم شخص یا (third party)، برنامه هایی هستند که برای کار درون سیستم عامل ها نوشته شده، اما به وسیله افراد یا شرکت هایی به غیر از شرکت تولید کننده سیستم عامل نوشته می‌شوند. نوع متفاوتی از برنامه سوم شخص ، قابلیت های اضافی را برای یک برنامه اصلی فراهم می کند. این نوع از برنامه های سوم شخص  به عنوان پلاگین ها و افزونه ها شناخته می شوند.

 در داخل متن صفحه برنامه ریزی، لینکی به صفحات تکمیلی برای ملاحظات مربوط به قالب قرار دارد. در انتهای صفحه یک گزینه ای وجود دارد که گام به گام آن ها را به مهاجرت از نسخه ۲٫۵ به ۳ هدایت می کند.

صفحه ی برنامه ریزی مهاجرت از جوملا ۱.۵ به ۳ لیستی از شیوه هایی که بازدید کنندگان می توانند از طریق آن ها برای مهاجرت خود برنامه ریزی کنند، فراهم کرده است. برنامه ریزی برای مهاجرت از نسخه ۲.۵ به ۳ به میزان مهاجرت از نسخه ۱.۵ به ۳ اهمیت دارد، البته اگر بیشتر نباشد.

در این جا هم کاربرگ افزونه سوم شخصی حاوی لیست موجودی افزونه های سوم شخص برای مدیران سایت و هم چنین لینکی برای ملاحظات مربوط به قالب، در صورتی که افراد تمایل به استفاده از آن را داشته باشند، ارايه شده است.

از صفحه ملاحظات مربوط به قالب، صفحه بی نظیر جدیدی حاوی دستورالعمل هایی برای تبدیل قالب جوملای نسخه ۱٫۵ به نسخه ۳ آن، برای کسانی که تمایل به انجام این کار را دارند، لینک شده است. این یکی دیگر از چاله هایی است که گروه Update Working هنگام ارزیابی اسناد مربوط به مهاجرت موجود به آن پی برده اند. در انتهای صفحه گزینه بزرگی است که گام به گام بازدیدکنندگان را به سمت مهاجرت از نسخه ۱.۵ جوملا به نسخه ۳ آن هدایت می کند.

گزینه مهاجرت گام به گام از نسخه ۲.۵ جوملا به نسخه ۳٫x آن، گام به گام بازدیدکنندگان را به سمت چگونگی مهاجرت از نسخه ۲.۵ جوملا به نسخه ۳ همراه با تصاویر مفرح صفحه نمایش هدایت می کند. درون متن لینکی تحت عنوان “خطاهای رایج در حین مهاجرت از نسخه ۲.۵ به “۳٫x موجود است که در حال تکمیل شدن است و اگر بخواهید می توانید موارد بیشتری به آِن اضافه کنید.

گزینه مهاجرت گام به گام از نسخه ۱.۵ به ۳ ، قدم به قدم افراد را به مهاجرت از نسخه ۱.۵ جوملا به نسخه ۳ آن هدایت می کند. برای این فرایند از یک ابزار خاص استفاده نمی شود، همان طور که برای سایت های مختلف ممکن است ابزارهای مختلفی نیاز باشد. مقوله مهاجرت JED برای افرادی است که خودشان یک ابزار را انتخاب می کنند و از دستورالعمل های توسعه دهنده پیروی می کنند. این موضوع مهمی است (همان طور که تصورش را می کنید). پس توصیه می شود که افراد یکی از ابزارها را بر اساس نیاز سایت، بودجه خودشان و بررسی این که کدام یک از ابزار بیشتر در دسترس است، انتخاب کنند.

از آن جا که سایت ها با یکدیگر متفاوت اند، پس مهاجرت ها نیز متفاوت اند. اسناد متنی باید افراد را برای انجام بیشتر کارها در مسیر درست هدایت کنند، و یا منابعی را برای کسب اطلاعات و کار بیشتر، در اختیار آن ها قرار دهد و یا حتی در صورت نیاز افراد بتوانند از آن کمک بگیرند.

بدیهی است همان طور که چیزهای دیگر تغییر می کنند، اسناد متنی نیز نیاز به تغییر دارند. زیبایی حضور اسناد در سایت اسناد جوملا به این معنا است که این اسناد می توانند حفظ شود و به بسیاری از زبان ها ترجمه شوند. اگر شما خطایی را در اسناد یافتید که نیاز به تغییر دارد، در صورتی که یک حساب کاربری داشته باشید، می توانید از طریق ویرایش آن به ما کمک کنید. اگر حساب کاربری ندارید هم، به آسانی می توانید در سایت اسناد جوملا ثبت نام کنید.

علاوه بر اسناد متنی، یک پلاگین بسیار عالی برای بخش مدیریت نسخه ۲.۵ جوملا نوشته شده است که نشان دهنده یک پیام سیستمی به مدیران است، این که ، پشتیبانی رسمی نسخه ۲.۵جوملا در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۴ با لینکی به صفحه “چرا مهاجرت؟” پایان می یابد. این نکته باید موجب افزایش آگاهی کاربران نسخه ۲.۵ جوملا شود، بدان معنا که یک مهاجرت کوچک (mini-migration) از جوملا ۲.۵ به ۳ لازم است و این مهاجرت را برای آن ها آسان تر می سازد.

گام بعدی برای گروه Update Working بازاریابی است. در روزهای آینده انتظار می رود تلاش بیشتری برای جلب نظر افراد به مهاجرت از نسخه های قدیمی جوملا به نسخه ۳ جوملا دیده شود.

از همین الان دست به کار شوید، شما می توانید از اسناد متنی برای مهاجرت سایت خود استفاده کنید، و هم چنین در گروه کاربران جوملا و درانجمن ها به افراد دیگر کمک کنید.

اگر مایلید در گروه Update Working فعال باشید، برای پیوستن به آن با Jacquesیا Patrick تماس بگیرید.

مهاجرت خوبی داشته باشید…

مترجم: معصومه منصورنژاد

منبع: www.magazine.joomla.org

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*