بهینه وب
خانه » مقالات ترجمه شده » چرا جوملا بهتر از وردپرس است؟ (قسمت دوم)

چرا جوملا بهتر از وردپرس است؟ (قسمت دوم)

چرا جوملا بهتر از وردپرس است؟ (قسمت دوم)

مزیت دوم جوملا:

لیست Article Manager در جوملا گزینه های بیشتری از لیست All Posts وردپرس دارد.

در منوی مدیریت وردپرس (WordPress Administrator)، ابتدا بر روی گزینه Posts، و سپس All posts کلیک کنید. لیست All Posts وردپرس را ببینید:

وردپرس و جوملا

زمانی که شما چند پست داشته باشید، نواقص لیست All Posts وردپرس روشن تر می شود:

وردپرس و جوملا

به صورت پیش فرض، ترتیب مقالات وردپرس بر اساس زمان و تاریخی است که ارسال شده اند. با کلیک بر روی فلش سمت راست گزینه Title (فلش مخفی)، ترتیب مقالات بر اساس حروف الفبا تغییر می یابد. و با کلیک بر روی فلش سمت راست گزینه Date (فلش نشان داده شده است) مقالات دوباره بر اساس زمان مرتب می شوند. اما هیچ راهی برای مرتب کردن مقالات بر اساس موضوع وجود ندارد! همچنین،مقالات به هرترتیبی که در جدول نشان داده شوند، در Front end وب سایت بر اساس همان تاریخ مرتب می شوند.

در زیر بخش مدیریت مطالب (Article Manager) جوملا را داریم:

وردپرس و جوملا

Article Manager در جوملا چهار مزیت و برتری نسبت به فهرست All Posts وردپرس دارد.

اول، با استفاده از دکمهFeatured (همان طور که در شکل نشان داده شده) می توانید مقالات را تنظیم کنید تا بر روی صفحه اصلی نمایش داده شوند.

دوم، مقالات آسان تر توسط دکمه Ordering مرتب می شوند.و شما کنترل بیشتری بر روی مکان قرارگیری مقالات بر روی صفحه و اینکه گزینه هایی امثال RAED MORE چگونه نمایش داده می شوند، خواهید داشت.

سوم، دکمه Access جوملا به شما اجازه می دهد تا برخی از صفحات را برای نمایش عمومی تنظیم کنید، در حالی که صفحات دیگر برای گروه های ویژه محفوظ است.

چهارم، دکمه Options انواع روش های مختلف نحوه نمایش صفحات را در اختیار شما می گذارد . در زیر فقط تعداد کمی از تنظیمات موجود در صفحه Article Manager Options جوملا را می بینید:

وردپرس و جوملا

این گزینه ها به شما اجازه می دهد تا تقریبا هر جنبه ای از شکل ظاهری مقالات و صفحات خود را تنها با یک کلیک کنترل کنید. فهرست All Posts وردپرس ساده تر از فهرست Article Manager جوملا می باشد. اما این سادگی به خاطر فقدان بسیاری از گزینه های با اهمیت است.

مزیت سوم جوملا:

صفحه Add New Article (اضافه کردن مطلب جدید) جوملا مشخصات بیشتری از صفحه New Post (پست جدید) وردپرس ارائه می دهد.

چه از جوملا و چه از وردپرس استفاده کنید، برای اضافه کردن پست و یا مطلب جدید باید بر روی Add New کلیک کنید. در زیر صفحه Add New Post وردپرس را می بینید:

وردپرس و جوملا

در وردپرس، برای ارسال یک پست می توانید عنوان و متن به آن اضافه کنید، برای اضافه کردن تصاویر، بر روی گزینهAdd Media  کلیک کنید. (با فرض اینکه شما قبلا تصاویری را به پوشه Media Library وردپرس اضافه کرده اید). شما می توانید پست ها را طبقه بندی کنید. اما در وردپرس به صورت پیش فرض، پست ها براساس تاریخ سازماندهی می شوند، نه بر اساس طبقه بندی شما.

در زیر صفحه Add New Article جوملا را می بینید:

وردپرس و جوملا

در جوملا، برای ارسال یک پست می توانید عنوان و متن به آن اضافه کنید، برای اضافه کردن تصویر هم می توانید بر روی گزینه ای به نام images، (در انتهای صفحه) کلیک کنید. همانند وردپرس، تصاویر لازم است که قبل از درج بر روی مطلب ، در قسمت Media Manager اضافه شوند. اما علاوه بر این، جوملا به شما این امکان را می دهد تا مطالب را چه بر روی صفحه اصلی نمایش داده شوند و چه نشوند و هم چنین چه مطالب در دسترس عموم قرار بگیرند و چه برای ثبت نام الزامی باشند، تنظیم کنید. همچنین بیش از ده تنظیم در ارتباط با سفارشی کردن در منوی سمت راست Article Edit جوملا (در بالا نشان داده نشده است) وجود دارد. و باز هم در اینجا وردپرس ساده تر به نظر می رسد که دلیل آن فقدان چندین گزینه با اهمیت می باشد.

مزیت چهارم جوملا:

فهرست Category Manager جوملا مشخصات بیشتری را به نسبت فهرست All Categories وردپرس ارائه می دهد و استفاده از آن آسان تر است.

در زیر صفحه All Categories وردپرس را می بینید:

وردپرس و جوملا

وردپرس پروسه افزودن دسته های جدید (add new categories) را با استفاده از فرایند هایی متفاوت از اضافه کردن پست جدید در اختیار شما قرار می دهد. همان طور که در فهرست بالا می بینید، به جای این که به صفحه نمایش متفاوتی بروید، دسته جدید در همان صفحه نمایش اضافه می شود. هنگامی که یک دسته جدید ایجاد می‌شود، یک آیتم منوی طبقه بندی وبلاگ ، در منوی جانبی Front End ایجاد می شود و تمامی پست های اختصاص داده شده به این دسته، به صورت خودکار در این صفحه وبلاگ قرار می گیرد. این یکی از دلایلی است که یادگیری وردپرس دشوار تر از جوملا است.. زیرا که اغلب افراد در چگونگی افزودن دسته ها و استفاده از آن ها با مشکل مواجه هستند، آنها اغلب این صفحه را نادیده می گیرند و همه پست ها را در یک دسته مشابه قرار می‌دهند که این در نهایت موجب آشفتگی و بی نظمی وب سایت آن ها می شود .

در زیر صفحه نمایش Category Manager جوملا را می بینید:

وردپرس و جوملا

جهت افزودن دسته ها در جوملا، بر روی گزینه New به همان شیوه که بر روی این گزینه جهت افزودن مطلب جدید کلیک می کردید، کلیک کنید و یک آیتم منو و یا یک ماژول جدید به سایت جوملا اضافه کنید. تکراری بودن عملکردها، استفاده از جوملا را به نسبت وردپرس آسان تر می سازد. بر روی گزینه New کلیک کنید و صفحه ایجاد دسته بندی جدید را بیاورید:

وردپرس و جوملا

جایگاه عنوان برای دسته ی جدید مشابه عنوان برای مطلب جدید است.

مزیت پنجم جوملا:

Media Manager جوملا سازماندهی به مراتب بهتری را نسبت به Media Library وردپرس ارائه می دهد.

در زیر Media Library در وردپرس را می بینیم:

وردپرس و جوملا

محتوای نمونه (Sample Content) وردپرس با هیچ گونه تصویر بارگزاری شده ای همراه نیست. در اینجا می‌بینید که Media Library وردپرس با مجموعه ای از تصاویر آپلود شده چگونه به نظر می رسد:

وردپرس و جوملا

توصیه می کنم که برای تصاویر به اندازه متن، فضا اختصاص دهید. یک وب سایت غنی از نظر محتوایی، ممکن است یکصد مطلب (یا یکصد پست) داشته باشد. اگر هر مطلب یا پست ده تصویر داشته باشد، شما می توانید ۱۰۰۰ تصویر بر روی وب سایت خود داشته باشد. متأسفانه وردپرس این تصاویر را بر اساس ماه و سالی که بارگذاری شده اند، سازماندهی می کند. به عبارت دیگر، پوشه تصاویر وردپرس در نهایت به کابوسی آشفته تبدیل خواهد شد.

در زیر Media Manager جوملا را می بینید:

وردپرس و جوملا

توجه داشته باشید که تصاویر می توانند بر اساس عنوان طیقه بندی شوند. حتی بهتر از آن، تصاویر را می توانید بر اساس مطالبی که داخل پوشه های طبقه بندی قرار می‌گیرند، دسته بندی کنید و بعد به ترتیب شماره گذاری شوند و بر روی منوی اصلی پدیدار شوند.

چرا جوملا بهتر از وردپرس است؟ (قسمت اول)

چرا جوملا بهتر از وردپرس است؟ (قسمت سوم)

مترجم: معصومه منصورنژاد

منبع: http://www.buildyourownbusinesswebsite.info

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*