بهینه وب
خانه » مقالات ترجمه شده » چرا جوملا بهتر از وردپرس است؟ (قسمت اول)

چرا جوملا بهتر از وردپرس است؟ (قسمت اول)

چرا جوملا بهتر از وردپرس است؟ (قسمت اول)

این مطلب منعکس کننده ی نظر بهینه وب نبوده، ترجمه ی یک مقاله ی علمی است و مطالب بیان شده صرفا نظر نویسنده ی آن است.

از اولین تصمیمات هر صاحب وب سایت جدید، انتخاب یک سیستم مدیریت محتوایی برای نصب بر روی دامنه  آن ها می باشدکه اغلب این تصمیم به یکی از دو گزینه جوملا و وردپرس محدود می شود؛ زیرا که قابلیت استفاده دو گزینه دیگر، یعنی Dreamweaver و دروپال، بسیار دشوار است و فاقد بسیاری از مشخصات مهم هستند.

بسیاری از افراد تازه کار با وسوسه اینکه آنها می توانند میزبانی سایت خود را به صورت رایگان در وردپرس داشته باشند، فریب  می خورند و وردپرس را انتخاب می کنند. بسیاری نیز توسط این ادعا که استفاده از وردپرس آسان تر از جوملاست،  گمراه می شوند. متأسفانه، این افراد بعد از ساعت ها، روز ها و ماه ها تلاش برای تنظیم ظاهر و ساختار وب سایت خود، با سایتی مواجه می شوند که توانایی مدیریت ظاهر آن را ندارند و محتوای آن آشفته است. این امر به ویژه یکی از مشکلات صاحبان کسب و کار کوچک و یا سازمان های غیرانتفاعی است که برای تولید درآمد و پیشبرد اهدافشان شدیدا به وب سایت خود وابسته اند و در نتیجه محتوای زیادی را بر روی سایت خود ارائه می دهند.

مقایسه جوملا و وردپرس

ده ها مقاله درباره این مسئله که چرا وردپرس بهتر از جوملا و یا جوملا بهتر از وردپرس است، نوشته شده است. متأسفانه، هیچ یک از این مقالات رابط کاربری و عملکردهای حقیقی جوملا و وردپرس را مقایسه نکرده اند.

در این مقاله، از اینترفیس‌ها و عملکردهای جوملا و وردپرس در توضیح این مطلب که چرا استفاده از وردپرس برای هر چیزی غیر از وبلاگ‌های شخصی اشتباه است و چرا این ادعا که وردپرس راحت تر از جوملاست، غیرمسئولانه است، استفاده خواهم کرد. در بلند مدت، کنترل ظاهر و ساختار محتوای وب سایت جوملا از یک وب سایت وردپرس آسان تر خواهد شد.

راه اندازی

نصب وردپرس بر روی وب سایت وردپرس آسان تر است. اما بعد از آن با  یک  URشبیه به mylamebusiness.wordpress.com و همچنین با وب سایت وردپرسی که (همانطور که در زیر نشان خواهیم داد) فاقد بسیاری از عملکردهای مهم است، مواجه می شوید. هزینه دریافت یک نام دامنه واقعی و مشترک میزبانی وب چیزی حدود ۱۰ دلار در هر ماه می باشد. این قیمت برای یک وب سایت مدرن تعاملی (Interactive) بسیار اندک است. همانطور که در فصل ۱٫۴ بیشتر توضیح داده شده، ما سایت Godaddy.com را توصیه می کنیم، زیرا آنها بالاترین تعداد   “ concurrent connection” ( تعداد concurrent connection های یک user به معنای تعداد connection هایی است که یک کاربر در آن واحد می تواند داشته باشد.) را پیشنهاد می دهد که این می تواند برای یک کسب و کار با ترافیک بالا با اهمیت تلقی شود. مانند بسیاری از میزبان های وب دیگر، آنها همچنین One Click Install  (نصب با یک کلیک) را، هم در وردپرس و هم در جوملا پیشنهاد می دهند. پروسه نصب با یک کلیک تقریبا یکسان است. در هر دو سیستم مدیریت محتواییِ وردپرس و جوملا، راه اندازی یک پایگاه داده و نصب برنامه در پایگاه داده لازم است . تمامی مراحل کمتر از یک دقیقه طول می کشد. در زیر صفحات راه اندازی  وردپرس و جوملا در Godaddy نشان داده شده است:

این هم صفحه نمایش نصب و راه اندازی جوملا است. برای هر دو، به سادگی  بر روی گزینه “Install Now!” کلیک کنید.

مقایسه محتوای پیش فرض (Default Sample Content)

در جوملا، شما گزینه نصب محتوای نمونه (Sample Content) را دارید، در حالی که در وردپرس محتوای نمونه نصب شده وجود دارد، چه آن را بخواهید و چه نخواهید. محتوای نمونه در وردپرس، تنها با یک صفحه اصلی و یک صفحه نمونه بیشتر، در سطح بسیار ابتدایی قرار دارد.

محتوای نمونه (Sample Content) در وردپرس بسیار بی ثمر است. در مقابل، محتوای نمونه جوملا کاملا دقیق با بیش از هزار صفحه نمونه (sample pages) است. جوملا بسیاری از مقالات آموزشی و نمونه های قالب بندی در محتوای نمونه خود قرار می دهد. بنابراین صفحه اصلی جوملا پیچیده به نظر می رسد. که این ممکن است موجب شود یک تازه کار به اشتباه فکر کند جوملا سخت تر از وردپرس است در صورتی که حقیقت برخلاف این است. در اینجا صفحه اصلی محتوای پیش فرض جوملا را می بینید:

Homepage Joomla

از آنجا که جوملا ابزارها و مشخصات بیشتری را ارائه می دهد، در بلند مدت، ساخت یک وب سایت جوملای کاملا کارامد آسان تر از ساخت یک وب سایت وردپرس است. اگر نیازی به این ابزار ندارید، مجبور نیستید از هیچ یک از آن ها استفاده کنید. اما بهتر این است که این ابزار را داشته باشید، گرچه به آن نیاز نداشته باشید تا اینکه این ابزار را نیاز داشته باشید ولی آن را در اختیار نداشه باشید.

مقایسه Login Page (صفحه ورودی به سیستم) در وردپرس و جوملا

تفاوتی بین Login Page در وردپرس و جوملا وجود ندارد. هردوی آن ها شما را ملزم می کنند تا نام کاربری و رمز خود را برای ورود به یاد آورید. هم چنین هردو لینک مستقیمی را از Login Page به سمت Home page وب سایت دارا هستند.

Login Page در وردپرس

Login Page در وردپرس

Login Page در جوملا

Login Page در جوملا

پس از آن که با وردپرس وارد سیستم شدید، به Administrator Opening Screen هدایت می شوید، که در وردپرس Dashboard (پیشخوان) نام دارد. پس از آن که با جوملا وارد سیستم شدید، به Administrator Control Panel هدایت می شوید.

مقایسه Dashboard (پیشخوان) در وردپرس با Administrator Control Pane در جوملا

مزیت نخست جوملا :

آیتم منوهای مدیریت (Administrator) جوملا بهتر از وردپرس سازماندهی شده است.

وردپرس مقالات آموزشی خود را در قسمت Back end ، در حالی که جوملا آن ها را در Front end قرار می دهد. جوملا در مورد نمایش دادن گزینه ها جهت سازماندهی وب سایت بهتر عمل کرده است. اما این برای افراد مبتدی پیچیده تر به نظر می آید. در زیر Dashboard وردپرس را داریم:

Dashboard

منوی مدیریت وردپرس یک منوی جانبی است که فهم و دیدن آن دشوار است. در زیر آیتم های بالایی قسمت مدیریت وردپرس به همراه منوهای فرعی آن در داخل پرانتز آمده است:

 

Posts (All Posts, Add New, Categories, Tags)a

Media (Library, Add New)a

Pages (All Pages, Add New)a

Comments (No submenu)a

Appearance (Themes, Widgets, Menu, Header, Background, Editor)a

Plugins (Installed Plugins, Add New, Editor)a

Users (All Users, Add New, Your Profile)a

Tools (Available Tools, Import, Export)a

Settings (General, Writing, Reading, Discussion, Media, Permalinks, Welcome Plugin).a

 

به عملکردهای وب سایت وردپرس باز خواهیم گشت. اما در ابتدا، اجازه دهید نگاهی به صفحه مدیریت جوملا که Administrator Control Panel نام دارد، بیندازیم.

پس از ورود به سیستم جوملا ، وارد Administrator Opening screen خواهید شد:

Administrator Control Panel

جوملاگزینه های مدیریت خود را در منوی افقی بالا به جای قسمت عمودی قرار داده است. همچنین جوملا لینک های مستقیمی را به رایج ترین عملکردها ارائه می دهد.

در زیر آیتم های بالایی قسمت مدیریت جوملا به همراه منوهای فرعی آن در داخل پرانتز آمده است:

Site (Control Panel, My Profile, Global Configurations, Maintenance, System Information, Logout)a

Users (User Manager, Groups, Access Levels, User Notes, User Note Categories, Mass Mail Users)a

Menus (Menu Manager, User Menu, Top Menu, Main Menu Item Manager)a

Content (Article Manager, Category Manager, Featured Articles, Media Manager)a

Components (Several default components plus the ability to add dozens more)a

Extensions (Extension Manager, Module Manager, Plugin Manager, Template Manager, Language Manager)a

Help (Joomla Help, Official Support Forum, Documentation Wiki, Useful Joomla Links)a

در زیر تصاویری از منوهای فرعی جوملا را داریم. فلش های آبی نشان دهنده موارد اضافی و یا «لینک های مستقیم» در این منوها هستند:

Administrator Items

تمامی این آیتم ها می تواند برای یک مبتدی گیج کننده باشد. اما آیتم های بسیاری وجود دارند که بیشتر برای یادگیری چگونگی نوشتن اسناد Word هستند. جوملا همچنین برای کمک به افراد مبتدی، آیکون «Quick Link» را برای هدایت به مهمترین صفحات نمایش (امثال موارد زیر) را ارائه می دهد:

Add New Article

مهم ترین صفحه نمایش، در هردوی وردپرس و جوملا صفحه « Add New Article» می باشد.

چرا جوملا بهتر از وردپرس است؟ (قسمت دوم)

چرا جوملا بهتر از وردپرس است؟ (قسمت سوم)

مترجم: معصومه منصورنژاد

منبع: http://www.buildyourownbusinesswebsite.info

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*