بهینه وب
خانه » مقالات ترجمه شده » ویژگی های سودمند جوملای ۳٫۵

ویژگی های سودمند جوملای ۳٫۵

جدیدترین جوملای ۳٫۵ شامل ویژگی های سودمند بسیاری است , ولی بزرگترین تغییر تغییری است که کاربر متوسط و نهایی فورا متوجه ان نمی شود , با پشتیبانی از PHP 7 , ویژگی های ملموسی مانند کشیدن و انداختن تصاویر در ویراستار پیش فرض یا ضمایم UI مانند شمارش ایتم ها به توسعه ی جریان کاری و مدیریت مقاله کمک می نماید , اما PHP 7 مبحث مفیدی را بر حسب ارتقا تجربه ی کاربر و کاهش نرخ گزافه گویی و بار گیری سریع صفحات ارائه می نماید . اگر مطالعه ای روی مزایای PHP 7 داشته باشید , متوجه خواهید شد که تیم PHP اظهار داشتند که PHP 7 منجر به توسعه ی عملکرد جمعی می شود , اما این تغییر چه تاثیری بر روی جوملا دارد؟ در ایم مقاله هدف ما کشف این امر می باشد .

ویژگی های سودمند جوملای 3.5

ویژگی های سودمند جوملای ۳٫۵

 

تغییر چشمگیر در PHP

به روز رسانی,PHP 7  تا زمان انتشار   PHP 5یک تغییر چشمگیر در PHP می باشد که ادعای کمی نیست . در واقع , تیم PHP اظهار دارند که عملکرد کلی دو برابر افزایش یافته و امکان کاهش در مصرف انرژی تا ۵۰% محتمل است . اخرین نسخه ی PHP هم چنین چندین ویژگی جدید مانند اعلام نوع بازگشت , دسته های بی نام یا اپراتور فضاپیمایی را دارد ,  و هم چنین  بسیاری از خطاهای مهلک را به استثنائاتی مبدل می نماید .  چند خبر بد نیز داریم که به دلیل پشتیبانی جوملا ۳٫۵ از PHP است که دیگر با وضعیت وارونه اش سازگاری ندارد . در واقع ,  اغلب تغییرات موجود در هسته ی PHP از نوع سازگاری وارونه نیستند از اینرو چرا جوملا در وضعیت مشابهی قرار دارد .  اگر شما یک توسعه دهنده ی هسته ای PHP هستید شاهد  لیست کاملی از تغییرات ناسازگار وارونه خواهید بود .

محیط تست

به منظور تست عملکردی تصمیم گرفتم که از اخرین نسخه ی بروز جوملا ۳٫۵ در یک نصب ساده استفاده نمایم که دارای داده های نمونه ی وبلاگ بود . این تست ها بر روی سرور محلی و با استفاده از MAMP در OS X انجام شد . بر اساس نوع نسخه ی PHP تست شده , عملکرد جوملا را در هر دو PHP 5.6.10 و PHP 7 مقایسه نمودم .

121

به گونه ای بر روی بر تست های  نهایی متمرکز شده ام که در این جا زمینه ی کلیدی مزایا برای تجربه ی کاربران  اغلب کاربران ژورنال ها شود . حین نصب تست ذخیره گاه جوملا را خاموش کرده و قسمت ذخیره گاه را برای مقایسه ی خالص تر در سرور محلی نیز غیر فعال می نمایم . تراکم Gzip نیز برای نتایج زمان بارگیری دقیق غیر فعال گشت . با نصب پیش فرض جوملا  چندین مقیاس  را نشان می دهد :

  • مقیاس لیست ماژول ها
  • ماژول منو
  • ماژول جستجو
  • ماژول منو اصلی
  • لیست دیدگاه های نهایی
  • ماژول منو ثانوی
  • ماژول لاگ این

 

من ان ها را رها کردم زیرا هر ماژول مجزا پرسشنامه های  پایگاه داده ها  را تولید می نماید و بر کاربرد حافظه و زمان بارگیری تاثیر می گذارد , بنابراین ترک ان ها نتایج واقعی بیشتری را در پی خواهد داشت . در این نصب بارگیری صفحه ی اول پرسشنامه ی ۲۱ MySQL را ایجاد می نماید  که مقدار مشترکی برای وب سایت های محتوایی است و بستگی به تعداد اضافات نصب شده ی شخص ثالث دارد , ولی نقش استفسارها  به  دلیل عملکرد مرکزی جوملا در سطح یکسانی قرار دارد  مانند مدیریت جلسات یا چک ماژول ها/ پلاگین ها .

مقایسه ی عملکرد جوملا ۳٫۵ تحت PHP 5.6  و PHP 7

قبل از دسترسی به تست , در خاطر داشته باشید که اثرات این تست  ممکن است در سرور کنونی شما صدق نکند, پارامترهای  مختلفی وجود دارد که می تواند عملکرد را تحت تاثیر قرار دهد .  هدف اصلی این تست بررسی عملکرد خالص جوملا طبق PHP 7 می باشد . با وبسایت های با ترافیک بالا یکی از بخش های کلیدی  تعداد تقاضاهایی است که  سرور شما در هر ثانیه به ان ها پاسخ می دهد , ولی این امر بدیم معنا نیست که هر توسعه ی حاصل از جوملا با PHP 7 ارزش کاربردی ندارد , بنابراین تست هاست محلی بایستی متناسب باشد . حین مقایسه من بر دو پارامتر کلیدی متمرکز شدم _ میزان حافظه ی استفاده شده برای بارگیری و نمیش وبسایت و کل زمان بارگیری . ما سرعت پایگاه اطلاعاتی را در تست ارزیابی نکردیم  بنابراین به همین دلیل است که ما ز نسحه ی MySQL ( 5.5.42) در هر دو تست استفاده نمودیم که صرف نظر از اینکه کدام نسخه ی php فعال بوده دارای اعمال  پرسشی مشابهی است .

در این تست من نتایج را از سه صفحه ی متفاوت ارزیابی نمودم :

  • صفحات با ۸ ماژ.ل و مقاله ی محتوایی ( com_ content)
  • دیدگاه نتایج جستجو ( com-search)
  • دیدگاه تصاویر تصادفی ( com-contentبا ماژول داخلی)

در بخش زیر به گرافیکی می رسید که تفکیک زمان بارگیری برای عناصر صفحات را به طور مفصل ارائه می نماید , همان طور که پیشرفت تحت PHP 7 بسیار مشهود می باشد :

333

برای وظایف خردی مانند before Render برای مقیاس ها , این اختلاف ناچیز است , ولی برای اتصالات مهمی مانند afterinitialise component جوملا ۳٫۵ واقعا سرعت بخش است . در تصویر بالا می توان مشاهده کرد که afterinitialise حدود ۱۴۹٫۴۰ میلی ثانیه طول می کشد و afterrendercomponent حدود ۱۴۱٫۲۳ میلی ثانیه طول می کشد ال برگیری شود , در حالیکه پس از اپدیت این زمان  بهه ترتیب به ۶۲٫۸۰ و ۶۰٫۹۳ تقلیل می یابد.

444

بنابراین با جوملا ۳٫۵٫۱ و PHP 7 فرایند بارگیری این اتصالات دو برابر سریعتر از PGP 5.6.10 می شود . CMS مشابه با  نسخه ی PHP مختلف نیز یک دستاورد تلقی می شود. این نسخه نه تنها سریعتر نیست بلکه حافظه ی کمتری را مصرف می کند . میزان استفاده ی حافظه برای وبسایت های با ترافیک بالا مهم است و در اینجاست که تغییرات چشمگیری را مشاهده می نماییم . نصب کامل جوملا با چندین مقیاس بنیادین و مقاله ی com_content درباره ی صفحات اصلی کمتر از ۹ مگابایت از حافظه را ۸٫۴۹ مگابایتی را مصرف می نماید . حین استفاده از نسخه ی قدیمی php ما حداقل به ۱۲ مگابایت نیاز داریم تا همان صفحه را بارگیری نماییم که به معنای تغییر به PHP 7 است که ۴۰% از حافظه را ذخیره نموده است .

555

با نگاهی سریع به زمان بارگیری به جزییات چشمگیری دست می یابیم که سرعت کلی بسیار بهبود یافته است .

1

2

انچه که مشاهده می نماییم تنها یک سود نیست , بلکه هر فعالیتی سریعتر بارگیری می شود . اینن امر نشان می دهد که ما به سود مشابهی دست یافته ایم . فراموش نکنید که در این تست ما کل نهانگاه را غیر فعال نموده ایم و داده هایی تمهید شده اند تا خواننده تحت فشار قرار نگیرد , بنابراین انتظار بهینه سازی های بیشتری می رود .

قبل از بروزرسانی به PHP 7

از نظر من و همان طور که نتایج نشان می دهد , معرفی PHP 7 در جدیدترین جوملا بزرگترین دستاورد موجود می باشد که بیش از یک بروزرسانی ساده ارائه می نماید . اگرچه این چیزی نیست که شما در همان ابتدا و در نگاه اول متوجه شوید , واقعیت این است که  سرعت بارگیری فاکتور مهمی در مسزان  پرش سایت شما می باشد و مصرف بهینه ی حافظه  تجربه ی نابی برای سایت هایی است که دارای تعداد بازدیدکنندگان فراوانی هستند , طبیعتا , اگرچه استفاده از سرور محلی جای خوبی برای بررسی عملکرد کلی است و بسته به پیکربندی سخت افزاری در دستگاه دایر, نوساناتی در پیشرفت های هر سایت مشاهده می شود . حتی در این صورت نیز امکان افزایش سرعت پیش بینی نمی شود , در این تست ها از همه ی قدرت سی پی یو برای بکارگیری یک صفحه در جستجوگر استفاده می شود , در حالیکه هاست شما به طور همزمان به بازدیدکنندگان بسیاری خدمات ارائه خواهد نمود , بنابراین  حتی کمترین پیشرفت در زمان بارگیری حائز اهمیت می باشد . همراه با این ,  مزایای مدیریت حافظه بسیار زیاد است و ۴۰% حافظه ی کمتر به ازای هر صفحه بسیار چشمگیر می باشد . با در ذهن داشتن تمام این موارد, تنها سوالی که باقی می ماند این است که چرا اکنون بروزرسانی نکنیم ؟

این واضح است که ارتقا سرعت و حافظه چیزی است که شما خواستار ان هستید , ولی بهتر است عجله نکنید . سایت شما جوملا را نصب نمی کند , اغلب اوقات الحاقات شخص ثالث است که بدون ان نمی توانیم کاری کنیم  . این واقعیت که جوملا ۳٫۵ از PHP 7 پشتیبانی می نماید به این معنا نیست که هر ضمیمه ای برای جوملا ۳٫۵ با جدیدترین PHP هم خوانی دارد , بنابراین قبل از تغییر وبسایت تولیدی به PHP 7 زمانی را صرف این نمایید که ایا تمهید کنندگان الحاقی شما از ان پشتیبانی می نمایند  یا  در صددند در اینده چنین کاری را انجام دهند تا شما بتوانید بروزرسانی را  طراحی نمایید . البته , وارونه سازیی بروزرسانی در صورتی محتمل است که شما وارد مسئله شوید , با PHPMYaDMIN اغلب هاست ها گزینه ی ساده ای برای انتخاب نسخه ی PHP هستند , ولی در هاست های کوچک تر  این مسئله ای است که تغییرات را کاهش می دهد . فراموش نکنید  بررسی نمایید ایا تمهید کننده ی هاست شما از PHP 7  نیز پشتیبانی می نماید یا خیر , در غیر اینصورت زمان کافی برای جستجو خواهید یافت تا از بازده مازاد ان بهره مند شوید.

امیدوارم این مقاله ایده ی خوبی درباره ی  بروزرسانی PHP و نسخه های جوملا در وبسایت ارائه نماید , اگر می خواهید بدانید چه تغییرات دیگری در جوملا ۳٫۵ صورت گرفتهَ بایستی نگاهی عمیق به تنزل ویژگی های جوملا ۳٫۵  داشته باشید .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*