بهینه وب
خانه » مقالات ترجمه شده » محتوای شما، این بار بر روی تلفن همراه (قسمت اول)

محتوای شما، این بار بر روی تلفن همراه (قسمت اول)

هنگامی از چگونگی ایجاد محصولات و خدمات برای موبایل صحبت به میان می آید، این گفتگو به سوی تمرکز بر روی چالش های طراحی و توسعه گرایش پیدا می کند. چگونه اصول زیبایی طراحی زمانی که با صفحه نمایشی کوچکتر (یا بالاتر با وضوح) مواجه هستیم، تغییر می کند؟ چگونه تعاملات اشاری جدید را به گونه ای کار ببریم تا از قابلیت های صفحه نمایش لمسی بهره مند شویم؟ چگونه (و چه کسی) برای تمامی این پلت فرم های مختلف کدنویسی کنیم و چگونه آن ها را حفظ کنیم؟

تک تک این ها، پرسش های مهمی است! اما تمرکز بر روی سوالات مربوط به طراحی و توسعه ما را از یک مسئله مهم دور می کند: چگونه می خواهیم محتوایی را برای ارائه مناسب بر روی دستگاه های تلفن همراه بدست بیاوریم؟

خبر خوب این است که پاسخ به این سوال بدون در نظر گرفتن سیستم عامل، قابلیت های دستگاه و یا رزولوشن صفحه نمایش برای شما مفید خواهد بود. اگر شما به دنبال آن هستید که به شیوه ای مناسب محتوایی را پیدا کنید، آزاد و مختارید که آن را از هر جایی پیدا کنید. سپس می توانید بر روی طراحی و توسعه مناسب هر پلت فرم فکر کنید، چرا که شما در حال حاضر یک پایگاهی از محتوا در اختیار دارید که می توانید بر اساس آن کار کنید.

خبر بد این است که این یک مسئله سطحی نیست و حل آن چیزی نیست که بتوانید در انزوا و خلوت خود با استفاده از قراردادن زیر مجموعه ای از مطالب خود بر روی وب سایت و یا برنامه های ناقص تلفن همراه انجام دهید. حل این مسئله نیازمند آن که با دقت به سیستم مدیریت محتوایی، گردش کار و یا حتی ساختار سازمانی خود نگاهی بیندازید. ممکن است شما به ابزار ها، پروسه ها و شیوه های متعدد برای برقراری ارتباط نیاز داشته باشید.

mobile-tablet-ss-1920-800x450

ناامید نشوید. به دنبال این اخبار، خبرهای بهتری نیز وجود دارد. اگر همین الان زمانی را صرف بررسی و سازماندهی محتوای خود به منظور حداکثر انعطاف پذیری و استفاده مجدد از آن کنیم، بعدا آمادگی بیشتری برای راه اندازی ابزار جدید خواهید داشت. شما باید تمامی محتوای مرده را، از طریق هرس کردن مطالب منسوخ شده، بد نوشته و یا بی ربط پاکسازی کنید، این بدان معناست که تمامی کاربران شما یک تجربه بهتری را خواهند داشت. همچنین باید فرآیندها و ابزارهای خود را به منظور مدیریت و حفظ محتوا، به روز رسانی و اصلاح کنید که با این وجود تمام مطالبی که بر روی هر نسخه چاپی، دسکتاپ، تلفن همراه، تلویزیون و شبکه های اجتماعی ساختید، با دقت بیشتری اداره می شود.

تلفن همراه یک نسخه “آرشیو” نمی باشد

افراد زمانی که می خواهند کاری را از طریق اینترنت انجام دهند، تمایل دارند که بتوانند آن را از طریق تلفن همراه خود نیز انجام دهند.

مرزهای بین “وظایف دسکتاپ” و “وظایف تلفن همراه” در حال تغییر است، و بیشتر سهولت ابزاری انها منظور است تا نحوه ی عملکرد هر یک.آیا تا کنون پیش آمده که بخواهید به سرعت به بخشی از اطلاعات خود از روی لپتاپ نگاهی بیندازید، تنها به این دلیل که حوصله رفتن تا کامپیوتر خود را ندارید؟ و یا زمانی که پشت میز خود می نشینید تا یک ایمیل طولانی تایپ کنید، به طور موقت فراموش کنید که صفحه کلیدی وجود دارد؟ و یا به این نتیجه برسید که پروسه ی رزرو بلیط از طریق تلفن همراه در مقایسه با استفاده از کامپیوتر آسان تر است، به دلیل همه درهم و برهمی اضافی دور محروم شد ؟

آیا تا به حال متوجه این امر شده اید که وسیله ای را که برای فعالیت مورد نظر انتخاب کرده اید لزوما بر زمینه و محیط استفاده دلالت نمیکند؟

مردم از هر دستگاهی در هر مکان و در هر زمینه ای استفاده می کنند. از گوشی های تلفن همراه در رستوران ها و بر روی مبل بهره مند می شوند. آنها با یک اراده متمرکز در یک صبح جمعه در رختخواب با استفاده از یک تپلت در جلسات شرکت می کنند. هم چنین از لپتاپ هابا اتصالات قوی که از طریق کارفرما ارايه می شود و با داده که از طریق وای فای یک هتل گران قیمت بدست آمده، استفاده می کنند. آنها با استفاده از ایستگاه های کاری دسکتاپ در ساحل، خوب، آنها واقعا تنها با استفاده از ماشین های رومیزی سنتی در میز. شما به من در آن یکی کردم.

دانستن نوع دستگاهی مورد استفاده کاربر، هیچ چیزی در مورد نیت کاربر به شما نمی گوید. اطلاع از محل کسی چیزی در مورد اهداف او به شما نمی گوید. شما نمی توانید در مورد آنچه که کاربر می خواهد به سادگی فرضیه بسازید تنها به این دلیل که او یک صفحه نمایش کوچک دارد. در واقع، تمام چیزی که شما می دانید اسن است که: او یک صفحه نمایش کوچتر استفاده می کند.

کاربران همواره به محتوای شما از طریق صفحات نمایش با سایز و قدرت تفکیک متفاوت دسترسی دارند. اطلاعات گزارش شده توسط SecureCube نشان می دهد که در ماه ژانویه سال ۲۰۰۰، اکثر کاربران از یک مرورگر با وضوح ۸۰۰ × ۶۰۰ بازدید کردند، اما یک اقلیت قابل توجهی (بیست و نه درصد) با وضوح ۱۰۲۴ × ۷۶۸ یا بالاتر و درصد کمتری (یازده درصد) سایت را با کیفیت ۶۴۰ × ۴۸۰ (http://bkaprt.com/csm/16، شکل ۱٫۱) مشاهده کردند. در آن زمان، تصمیم گیری در مورد اینکه چگونه به بهترین وجه محتوا را رائه دهیم، به صورت چالش های طراحی دیده شده است، و توسعه دهندگان باید تجربه خواندن خوبی را برای کاربران در تمامی کیفیت ها ارائه دهند، در ان زمان٬ تصمیم گیری درباره ی چگونگی ارائه ی محتوا به بهترین شکل بعنوان چالش های طراحی در نظر گرفته شد و توسعه دهندگان با تمامی رزولوشن ها و با تنظیم عرض ستون و طرح بندی صفحات کوچک تا بزرگ بدنبال ارایه ی تصویر مناسبی برای کاربران بودند.

Figure 1.1

شکل ۱٫۱٫ تجارب بسیاری داریم که محتوا با قدرت تفکیک مختلفی از صفحه نمایش داده شده است. چرا فکر میکنیم صفحات موبایل لزوما دال بر زمینه های مختلفی است؟

انچه که طراحان درباره ی ان سخن می گویند و شما از ان مطلع نیستید “زمینه ی ۴۸۰*۶۴۰” و تفاوت ان با “۷۶۸ *۱۰۲۴” می باشد. هیچ کس سعی بر درک این امر ندارد که کدام کار برای کاربرانی که از رزولوشن ۶۰۰*۸۰۰ استفاده می کنند٬ اهمیت دارد٬ بنابراین گزینه های کم اهمیت از انها مخفی می شود. هیچ کس تصور نمی نماید تفکرات٬وظایف و اهداف افراد متفاوت باشد٬زیرا انها مانیتور هایی با سایز متفاوت دارند.

محتوای شما، این بار بر روی تلفن همراه (قسمت دوم)

مترجم: معصومه منصورنژاد

منبع: http://alistapart.com

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*