بهینه وب
خانه » مقالات ترجمه شده » محتوای شما، این بار بر روی تلفن همراه (قسمت دوم)

محتوای شما، این بار بر روی تلفن همراه (قسمت دوم)

محتوای موبایل

محتوای موبایل

چرا تصور می کنیم که موبایل مقوله ی متفاوتی است؟

وظایف موبایل٬محتوای موبایل

اخیرا همراه با سه تن از دوستانم آستین٬تگزاس را ترک گفتیم. از انجا که اندکی زود تر به محل فرودگاه رسیده بودیم٬ در صدد برامدم جدای از جمعیت اندکی در کلوپ متحده استراحت نمایم تا وقت بگذرد. احساس کردم بی ادبی است که دوستانم را به حال خودشان رها کنم٬ پس در صدد برامدم اطلاع یابم که چند مهمان با خود میتوانم به کلوب ببرم.

Figure 1.2

یک جستجوی ساده در گوگل ان مسئله را روشن ساخت. بزودی لینکی را یافتم که نوید بخش بنظر می امد. (شکل۱٫۲).

شکل ۱٫۲٫ جستجو در “عضویت کلوب متحده” نشان داد که مفاد ان در دسکتاپ ارائه شده است. ولی از انجا که وبسایت موبایل URL دارد و خروج از صفحه ورود به صفحه ی دیگری را بهمراه دارد٬ کاربران وارد صفحه ی اصلی موبایل می شوند.

متاسفانه٬ تعقیب لینک عضویت کلوب متحده مرا وارد صفحه ی mobile.united.comنمود. زمانیکه کاربران با موبایل به جستجو می پردازند٬ united بصورت اتومات لینک های گوگل را وارد وبسایت موبایل می نماید_  بدون بررسی اینکه ایا محتوا بر روی موبایل در دسترس قرار گرفته یا نه.اگر محتوا بر روی موبایل وجود نداشته باشد٬ کاربر بدون تعارف  به صفحه ی اصلی وبسایت موبایل پرتاب می شود. این تجربه تا چه حد برای کاربر جذاب است؟

مطمئنا٬ لینکی کاملی برای دسکتاپ وجود دارد٬ ولی من را نیز به صفحه ی اصلی دسکتاپ پرتاب کرد. من سایت داخلی united را نیز جستجو کردم٬ ولی کمکی نکرد. صفحات نتایج جستجو برای دسکتاپ فرمت شدند. صادقانه بگویم چرا باید اینگونه شود؟ پاسخی که  مرا  با یک ضربه ی اهسته در گوگل  هدایت میکند  نیازمند جستجو در چندین صفحه ی  موبایل و سایت دسکتاپ نیست.

من جلو رفتم و از نماینده سوال نمودم.

(پاسخ صحیح: دو میهمان)

من این کار را نکردم زیرا میخواهم united را بدلیل هدایت نابخردانه ی لینک ها بهURL موبایل زمانیکه محتوا در وبسایت موبایل در دسترس نیست٬ سرزنش نمایم. (این کار شرم اور است٬ ولی این امر پس از لیست بلند سایر چیزهای بدی می اید که بایستی خط هوایی ایالات را بخاطر ان سرزنش نمود). نه٬ من از این مثال برای شفاف سازی سوتفاهم رایج درباره ی دستگاه های موبایل استفاده نمودم: که انها بایستی بجای محتوای جستجوگر اطلاعات بایستی عاملیت وظیفه-محور ارائه نمایند.

جستجوی اطلاعات یک وظیفه است

Figure 1.3

لوک روبلسکی٬ در کتاب اول موبایل٬ می گوید که خط هوایی جنوبغرب تنها با تمرکز بر وظایف مسافرتی بهترین کار را انجام می دهد.(شکل ۱٫۳).

تجربه ی موبایل دارای تمرکز لیزر مانندی بر نیاز مشتریان و عملکرد جنوبغرب دارد: ثبت سفرها٬ نام نویسی٬ بررسی وضعیت پرواز٬ چک کردن مسیر و هشیار بودن است. تنها به مسائل مهم می پردازند.

شکل ۱٫۳٫ اپلیکیشن ایفون خط هوایی جنوبغرب تنها به مسائل مهم می پردازد…اگر مسائل جستجوی اطلاعاتی را شامل نشود.

کارشناسان موبایل و طراحان اپلیکیشن های خطوط هوایی حول اینکه چه چیزی واقعا اهمیت دارد٬ تصمیم گیری نمی کنند. “انچه که اهمیت دارد را کاربر مشخص می نماید”. و این همانند یافتن اندکی اطلاعات برای تکمیل یک پروسه می باشد.

۸۶ درصد دارندگان تلفن هوشمند در ماه های اخیر از تلفنشان بجای حل مسئله ٬ ارائه ی استدلال ٬ اطلاعات لحظه ای مانند ترافیک و امتیازات ورزشی یا  مثلا رفتن به یک رستوران (http://bkaprt.com/csm/27)برای جستجوی اطلاعات استفاده کرده اند. باور نمی کنید؟ به پیشینه ی جستجوی موبایل خود نگاه کنید. احتمالا شما تلاش کرده اید با جستجو در تلفن همراهتان به تمامی پرسش ها پاسخ دهید. وبسایت دسکتاپ خط هوایی جنوبغرب شامل اطلاعاتی درباره ی سیاست های بار و بنه مسافران٬ روش های چک چمدان ها  ٬ چک حیوانات اهلی و سایر اطلاعات مسافر مانند هنگام گم کردن بلیط بایستی چه کار کنید٬ ایا بایستی مجددا رزرو نمایید و یا پرواز شما جای خالی دارد… حتی ممکن است حاوی اطلاعاتی برای والدین درباره ی رزرو بلیط برای کودکان بدون همراهشان و یا نحوه ی سرویس دهی به افراد ناتوان و کهنسال باشد.

ما در چه جایگاهی هستیم که بگوییم این محتوا اهمیت ندارد؟

بهتر است تجربه ی موبایل را برای کارهای عادی بهینه سازی نماییم. ولی این بدین معنی نیست که محتوای ارزشمند را مستثنی سازید.

درباره ی لینک هایی که سایر افراد در ایمیل به شما ارسال می کنند چه می دانید؟

Figure 1.4

شکل ۱٫۴٫:” هیچ محتوایی درباره ی موبایل یافت نشد. ایا مایلید نسخه ی دسکتاپ سایت را ملاحظه نمایید؟” از گاردین سوال نمایید. ایا می توانید پاسخ را حدس بزنید؟

بله. به اشتراک گذاری محتوا با دوستان و همکاران یکی از اساسی ترین روش های ارتباطی امروزه بشمار میرود. کاربران نمی توانند بین دسترسی ب ایمیل٬فیسبوک٬توئیتر یا سایر خدمات اجتماعی موجود بر روی دسکتاپ و موبایل  تمایز قائل شوند٬ انها براحتی انها را انتخاب میکنند٬بسته به ابزاری که در ان لحظه به ان نزدیک تر هستند (موبایل و دسکتاپ).در واقع٬ تا ژوئن ۲۰۱۲٬ تقریبا ۲۰ درصد از اعضای فیسبوک  با گوشی خود کانکت می شدند  (http://bkaprt.com/csm/28.

اگر محتوای شما بر روی موبایل در دسترس نیست٬ ویا خواندن ان در موبایل برایتان دشوار است٬ شما یکی از راه های اجباری و در مواقع ضرورت را از دست داده اید.ایا سایت شما دارای ایکن هایی است که اطلاعات شما را با بقیه به اشتراک بگذارد؟ اگر بازدیدکنندگان شما پیام خطایی را با ضربه بر روی به اشتراک گذاری محتوا دریافت کنند٬ تمامی تلاش شما درجهت به اشتراک گذاری اجتماعی بیهوده بوده است.(شکل ۱٫۴).

طراحی برای  مفهوم مورد نظر

“مفهوم” واژه ی نامعلومی است که حین صحبت درباره ی موبایل  پیش می اید. در کنفرانس تعاملی جنوبغرب در سال ۲۰۱۱ ٬ پنل “طراحی برای مفهوم مورد نظر”  طبق مجله ی   netپنل درجه یکی بود که مورد بازدید قرار گرفت .(http://bkaprt.com/csm/29.

مسئله این است که شما می توانید محتوای خود را برای موقعیت کاربر٬زمان در روز٬محیط اجتماعی٬اولویت های شخصی تنظیم نمایید. بر مبنای انچه که درباره ی کاربر می دانید٬ می توانید تجارب را بصورت پویا شخصی سازی نمایید تا بدین ترتیب نیازهای انها برطرف گردد.

امروزه ما از “طراحی برای موبایل” بعنوان بهانه ای برای تحقیر تجربه ی موبایل استفاده می نماییم.تجارت در تلاش است با صرف کمترین  تلاش  و زمان در زمینه ی موبایل به بالاترین سود دست یابد. طراحان بر این باورند که انها می توانند زیرمجموعه ی اطلاعاتی یا کاربردهای مورد نظر کاربران را حدس بزنند. هر کس این استدلال را دارد که  انها در حال طراحی “یک کاربرد برای موبایل” است.

محتوای موبایل

محتوای موبایل

از وجوه مشترک شخصی سازی شده بر حذر باشید

فرض می نماییم که طراح حین انتخاب چگونگی ارائه ی محتوای شخصی یا عاملیت همراه با ریسک به بهترین شکل عمل می نماید. ما بطور اشکار درباره ی پیش بینی خواسته های افراد درست فکر نمی کنیم. حتی با داشتن داده های واقعی نیز احتمال ارائه ی فرضیه های غلط حین تصمیم گیری درباره ی نشان دادن برخی مقوله ها و مخفی کردن برخی دیگر وجود دارد.

مایکروسافت این استراتژی را در اواخر ۱۹۹۰ مورد بررسی قرار داد. افیس ۹۷ ویژگی ها و نرم افزارهای جدیدی را ارائه نمود که واسطه ی کمکی را پیچیده نمود. منوهای طویل و تولبارهای متراکم  این حس را بوجود اورد که میانجی کمکی بدلیل تراکم موارد “اماس کرده ” است. (http://bkaprt.com/csm/30. (ایا این همانند سایر وب سایت هایی بنظر می رسد که میشناسید؟).

در پاسخ ٬مایکروسافت “منوهای شخصی” و “تولبارهای شناوری” تدوین نمود که در ابتدا ایتم های رایج و محبوب را نشان میداد (شکل ۱۵). اگرچه مایکروسافت دارای داده های بهتر و الگوریتم قدرتمندی برای نشان دادن ایتم های توده پسند در ابتدای کار بود٬ مشخص شد که کاربران  دوست ندارند برای دومین بار حدس بزنند. کاربران فرایند دو مرحله ای و شکار از میان چندین منو و رسیدن به مقوله ی مورد جستجو را خسته کننده خواندند. منوهای شخصی سازی شده از اصول طراحی کاربردی تجاوز کرد: و به کاربر اجازه ی کنترل داد.

Figure 1.5

شکل ۱٫۵٫ منوهای شخصی سازی شده در افیس ۹۷ در تلاش بودند تنها به گزینه های مورد علاقه ی کاربر ارجحیت بخشد که با شکست مواجه شد.

حال تصور نمایید بجای  فشردن کلید موجود در پایین منو برای گستردن ان٬ کاربر بایستی بر روی “وبسایت کلی دسکتاپ” کلیک نماید و سپس حین دوبینی در یک صفحه ی کوچک به مورد جستجویش دست یابد. اگر نسخه ی موبایل وب سایت شما تنها زیرمجموعه ای از محتوایتان را ارئه می نماید٬ شما نیز کاربرانتان را وارد یک تجربه ی خسته کننده کرده اید. حتی بدتر از قبلی.

شما داده های مناسبی ندارید

مایکروسافت داده های بسیاری درباره ی اینکه افراد  کدام گزینه ها را بیشتر استفاده می کنند در دست دارد. انها الگوریتم های پیچیده ای را برای ارائه ی منو های “مختصر” بر مبنای ایتم های مورد تقاضای افراد٬ و بر مبنای سال ها سابقه و تحقیق در تکرار های چندگانه ی محصولاتشان تدوین نموده اند. ولی هنوز هم گاهی اشتباه می کنند.

انتخاب هایی که درباره ی زیرمجموعه های محتوایی می نمایید با داده های مناسبی تکمیل و پشتیبانی نمی شود. انها با هیچ بررسی و تحقیقی پشتیبانی نمی شوند و تنها یک حس حریصانه درباره ی اینکه کدام ایتم ها برای کاربر گذری جذاب می باشد٬ بوجود می اورد.

حتی اگر دارای داده های تحلیلی درباره ی محتویاتی باشید که افراد با موبایل در جستجوی ان هستند٬ احتمالش کم است که تصویر دقیقی از درخواست واقعی افراد بدست اورید. موبایل های ناقص امروزی زمینه ی زمینه  ی نابسنده ی بررسی  نوع کاربرد افراد از موبایل است. همانطور که جیسون گریگسبی٬بنیان گذار مشترک com.CloudFour وMobilePortland.com می گوید: “ما نمی توانیم رفتارهای اتی را با تجربه های کنونی پیش بینی نماییم”.(http://bkaprt.com/csm/31.

اگر نسخه ی موبایل شما برای کانتکست طراحی شده٬ گام اول وارد نمودن کل اطلاعاتتان به موبایل می باشد.

همه ی ان؟ واقعا؟

بله. استراتژی محتوایی شما برای موبایل تدوین یک ماهواره برای دسکتاپ نیست و تنها زیر مجموعه ای از محتوای شما را ارائه می نماید. این امر عملی نیست زیرا:

  • افراد بین دستگاه های مختلف سیال هستند٬حتی زمانیکه به کامپیوتر دسترسی دارند باز هم موبایل را انتخاب می کنند. تصور نکنید می توانید برای کاربر گذری طراحی نمایید  زیرا افراد از موبایل هایشان در همه جا و همه حال استفاده می کنند.
  • کاربرانی که تنها از موبایل استفاده می کنند نیاز دارند محتوای شما را نیز مطالعه کنند. با انهابدلیل تک  کاره بودن و عدم استفاده از دسکتاپ همانند شهروندان درجه دو رفتار نکنید. حتی اگر  انها را کاربران “غالبا با موبایل” در نظر می گیرید٬ توجه داشته باشید این شما نیستید که تصمیم میگیرید  از موبایل یا دسکتاپ برای دسترسی به اطلاعات شما  استفاده کنند و خود انها این تصمیم را می گیرند .
  • موبایل محتوای مورد مطالعه را علاوه بر وظایف کاری پشتیبانی می نماید. خودتان را بخاطر اینکه برخی ویژگی ها را مختص موبایل کرده اید تحسین نکنید.
  • کانتکست همانند پلیس است. از کانتکست بعنوان منطقی برای مضایقه کردن محتوا استفاده نکنید مگر اینکه تحقیق و داده های واقعی درباره ی نیاز کابر در محیط و شرایط موجود در دست داشته باشید.در اینصورت نیز احتمال گمانه زنی غلط وجود دارد. ( حتی در چنین وضعیتی نیز٬تجربه ی با کیفیت پایینی به اغلب کاربران ارائه می نمایید.).

هیچ وقت کاربران را مجبور  نکنید محتوای مورد ارائه در دسکتاپ را در موبایل جستجو کنند. در عوض٬ تساوی محتوایی بین تجربه ی جستجو با موبایل و کامپیوتر برقرار نمایید. ممکن است محتوای یکسان به یک شکل نمایش داده نشود٬ولی اساسا تجربه ی مشابهی می باشد.

این ماموریت بر عهده ی شماست که محتوای مورد نطرتان را با هر پلتفورم وفرمت خاص  مد نظر مصرف کنندگان استخراج نمایی. این کابران هستند که تصمیم می گیرند چگونه٬ کی و در کجا محتوای شما را مطالعه کنند. این جز چالش ها و مسئولیت های شماست که تجربه ی خوبی را به کاربرانتان ارائه نمایید.

محتوای شما، این بار بر روی تلفن همراه (قسمت اول)

مترجم: معصومه منصورنژاد

منبع: http://alistapart.com

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*