بهینه وب
خانه » مقالات ترجمه شده » عدم حل مشکل محتوایی سایت شما با طراحی responsive (بخش دوم)

عدم حل مشکل محتوایی سایت شما با طراحی responsive (بخش دوم)

عدم حل مشکل محتوایی سایت شما با طراحی responsive (بخش دوم)

این تصورات مبهم از کجا به دست می ­آید؟

ما به آن­ها گفتیم، بسیار خوب، بله، اما آن­ها از برخی اندیشه های جادویی استفاده می­کنند. اما درست در بالا، به آن­ها گفتیم که وب سایت بر روی تلفن همراه باید مشابه صفحه­ی نمایش وب سایت باشد، و به همین دلیل باید از طراحی وب­سایت واکنش گرا استفاده کنند. ما این طراحی را با این وعده که بتوانند مجموعه محتوایی را مدیریت و حفظ کنند که بر روی تمام دستگاه­ها جواب خواهد داد، به آن­ها عرضه کردیم. هم­چنین تأکید کردیم که هیچ دلیل قانع کننده­ای برای به کار بردن محتوای متفاوت توسط پلت فرم وجود ندارد. هر زمان که کسی از ارسال محتوایی متفاوت و یا محتوایی کمتر به دستگاه­های تلفن همراه صحبت می­کند، موجب رنجش خاطر ما می­شود. اشاره کردیم که شما نمی توانید بستر و یا قصد کاربر را فقط با دانستن اندازه صفحه نمایش و یا نوع دستگاه او تشخیص دهید. ما به آن­ها گفتیم که توازن محتوایی اولین و مهم­ترین هدف در توسعه یک وب سایت واکنش گرا است. تصورات آن­ها تعجب آور نیست؟ آیا می­توانند تنها با استفاده از عصای جادویی وب­سایت واکنش گرا (Responsive) محتوایی  را که در حال حاضر دارند، تغییر دهند و بعد محتوای موجود به صورت خودکار در تلفن همراه  کار کند؟ اصلا چرا باید متفاوت باشد؟ ما گفتیم که محتوا نباید متفاوت باشد. حتی شرکت هایی که می خواهند رویکرد «ابتدا موبایل» یا «Mobile first» را به کار بگیرند، نمی­توانند تمام قید و بندهای محتوای صفحه نمایش را کنار  بگذارند. برای برخی سازمان­ها «شروع تازه» با محتوای جدید خودکشی سازمانی محسوب می­شود. برخی دیگر تأیید  می­کنند که  زمان آن رسیده است یک رویکرد جدید اقتباس کنیم، اما به فرایندهایی نیاز دارند که به آن­ها توانایی پاکسازی و تغییر ساختار محتوای موجود را بدهد، طوری که برای یک طراحی واکنش گرا مناسب باشد. طراحی واکنش گرا مشکل محتوایی آن­ها را حل نمی­کند، اما استراتژی محتوا این کار را خواهد کرد.

طراحی responsive + استراتژی محتوا = BFF 4 EVAH

زمان آن رسیده که اذعان ­کنیم، هر پروژه طراحی وب سایت واکنش گرا، یک پروژه استراتژی محتوایی نیز محسوب می­شود. نکاتی را برای طراحان و توسعه دهندگانی که ممکن است ندانند باید بر روی چه مواردی تاکید کنند، ارایه می­کنیم:

محتوای شما باید بازنگری شود.

با وجود این­که به کاربردن محتوای مشابه برای هر پلت فرم، از اهداف بلند مدت است،  سازمان ها نباید تنها از محتوای موجود استفاده کنند. شرکت های هوشمند از این فرصت­ برای انجام کاری که سال­ها پیش باید انجام می­گرفت، استفاده می­کنند:  برای مثال به پاکسازی و ویرایش محتوای صفحه­ی نمایش وب سایت خود می­پردازند.  شما هرگز شانس  بهتری برای رفع مشکلات محتوای خود نخواهید یافت.

ممکن است نیاز به مقابله با سیستم های قبلی (legacy system) باشد.

دورنمای وسوسه انگیز طراحی وب سایت واکنش گرا این است که شما را قادر می­سازد تا مشکل «تلفن همراه» را به طور کامل در Front end حل نمایید. Front end انعطاف پذیرتر از Back end می باشد، بنابراین از این­ بخش شروع می­کنیم. اما بسیاری از پروژه های وب سایت واکنش گرا نیاز دارند که در شیوه سازماندهی و انتشار محتوا از سیستم مدیریت محتوا(CMS) یا دیگر سیستم های قبلی، تغییر ایجاد کنند. در بعضی موارد، یک رویکرد برای سیستم رابط کاربری برنامه نویسی (APIs) نیاز خواهد بود و در بسیاری از موارد دیگر، تغییرات عمده ای در  مدیریت محتوا و سیستم های مدیریت دارایی لازم است.

ابتدا تقویم ویراستاری خود را طراحی کنید.

مشکل مرغ یاتخم مرغِ )اول مرغ بوده یا تخم مرغ) طراحی اطلاع رسانی محتوا به تازگی بزرگ تر شده و باید آن را مشکل شتر مرغ و تخم مرغ (اول شترمرغ بوده یا تخم مرغ) نامید. وقتی که افراد باهوش در مورد گردش کار طراحی وب سایت واکنش گرا و چگونگی تغییر در فرایند های طراحی صحبت می­کنند، تقویم ویراستاری را هم باید مورد توجه قرار دهند. برنامه ریزی در مورد این­که چطور و در چه زمان تیم محتوایی به ویرایش و بازسازی محتوا می­پردازد، به همه این اطمینان را می­دهد که محتوا و طراحی در کنار هم موثر واقع خواهند بود. محصولات طراحی مانند wireframes وcomps  در حال تکامل اند – تیم محتوایی نیز باید برای مدیریت این فرایند از تکیه بر صفحات گسترده اکسل و اسناد ورد (word document) دست کشد.

شما فرصت ویرایش همه چیز را نخواهید داشت

حتی تخصصی ترین و بلند پرواز ترین تیم­ها هم توانایی تجدید نظر و بازسازی هر صفحه از صفحه نمایش وب سایت خود را ندارند. تصمیم گیری آگاهانه و واقع بینانه در مورد این­که بر روی چه مواردی باید تمرکز کرد)و چه مواردی را باید کنار گذاشت)، در کنار برنامه ریزی کلی، فرایندهای مهاجرت، و تصمیم گیری های طراحی به شما کمک خواهد کرد.اذعان به این مطلب به گروه­ها و سهامداران در هیئت مدیره کمک خواهد کرد تا بفهمند همه چیز کامل نخواهد بود.

برنامه ­ای برای مدیریت بلند مدت

طراحی وب سایت responsive استانداردهای طراحی و نیز الگوی مدیریتی را ثابت نگه نمی دارد، ما هم­چنان به حفظ  بلند مدت آن­ها برای رسیدن به اهداف خود نیاز داریم. از گروهی شنیدم که آن­ها شرکت خود را متقاعد کردند که امکان اجرای طراحی واکنش گرا به صورت کامل وجود ندارد، مگر این­که آن­ها نیز یک سیستم طراحی ایجاد و آن را تقویت کنند. طراحی وب سایت واکنش گرا (responsive) به خودی خود محتوای شما را اصلاح نمی کند – کسی هم نگفته است که می کند- اما این خود فرصتی برای پیاده سازی طراحی مجدد وب سایت responsive و همچنین فرصتی برای اصلاح محتوا و استراتژی اساسی آنمی­باشد. اما  این پیچیده تر به نظر می­رسد که همان زمان که مشغول ویرایش محتوای خود و اصلاح فرآیندها و سیستم ها هستید، به طراحی یک سایت جدید بپردازید. اما در واقع، وانمود کردن به این­که شما مجبور نیستید همه­ی این مشکلات را حل کنید، فقط کار را سخت تر می­کند.سازمان­های هوشمند به آن به عنوان یک مزیت نگاه می­کنند، نه یک نقطه ضعف، و از این فرصت برای ایجاد یک وب سایت بهتر استفاده می­کنند.

 درباره نویسنده

خانم Karen McGrane به خوبی در موضوعات استراتژی محتوا، معماری اطلاعات و سندباکس طراحی تعامل فعالیت دارد. او نویسنده کتاب «استراتژی محتوا برای تلفن همراه» می­باشد، علاوه بر آن: همکار مدیریت Bond Art+ Science است، مشاوره­ی تجریه کاربری (UX) را در سال ۲۰۰۶ و قبل از آن VP و National Lead را در Razorfish تاسیس کرد. او پروژه های بسیاری را برای ده ها نفر از مشتریان خود رهبری کرده است، از جمله نیویورک تایمز، Condé Nast و آنتلانتیک. او هم­چنین در دانشکده هنرهای تجسمی، مدیریت طراحی را تدریس می­کند.

عدم حل مشکل محتوایی سایت شما با طراحی responsive (بخش اول)

 

نویسنده: Karen McGrane

مترجم: معصومه منصورنژاد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*