بهینه وب
خانه » مقالات ترجمه شده » بهینه سازی موتورهای جستجو (قسمت اول)

بهینه سازی موتورهای جستجو (قسمت اول)

بهینه سازی موتورهای جستجو

سئو چیست و چرا برای کسب و کار شما اهمیت دارد؟

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) به روشی اشاره دارد که موقعیت یک وب سایت را در میان صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) بر روی سایت هایی چون گوگل، یاهو، و یا بینگ افزایش می دهد. با توسعه یک استراتژی سئو برای کسب و کار خود می توانید ترافیک مشتری را به سمت وب سایت خود جلب کنید و همچنین فروش و درآمد خود را افزایش دهید. بدین منظور، در اینجا پیش زمینه مختصری در توضیح این مطلب که چگونه موتورهای جستجویی چون گوگل، از معیارها برای رتبه بندی جایگاه وب سایت ها استفاده می کنند، ارائه شده است.

هدف یک موتور جستجو ارائه نتایج بیطرفانه ای است تا اطلاعاتی را که به دنبال آن هستید، با بیشترین سرعت و دقت ممکن در اختیار شما قرار دهد. بدین منظور، موتورهای جستجو توانایی شناسایی تمامی اطلاعات آنلاین مرتبط و رتبه بندی آن ها به ترتیب کیفیت و مرتبط بودن با موضوع را دارند. هنگامی که موتورهای جستجو در حال رتبه بندی وب سایت ها برای جستجوی طبیعی (organic search: مربوط یه بازدید هایی می باشد که در آن بازدیدکننده از طرق موتورهای جستجو وارد وب سایت مورد نظر می گردد.) هستند، صدها عوامل دیگر نیز در این امر دخیل هستند. آنها به طرز شگفت انگیزی می توانند میلیاردها داده را با سرعتی برابر ۰٫۵ ثانیه بررسی کنند! اقدامات شما جهت بهینه سازی وب سایتتان اثر مستقیمی بر روی رتبه بندی سئو دارد. بخش هایی چون تگ H1، کلمات مورد استفاده در تگ توضیحات متا وب سایت شما، تراکم کلیدواژه و محتوا، پیوند های یکتا (permalinks) بک لینک ها (backlink) از برخی از بخش های بسیاری هستند که می توانید از آن ها جهت افزایش رتبه بندی خود استفاده کنید.

در اینجا یک مرور کلی بر روی این بخش ها و اینکه چگونه آنها با پرکاربردترین موتور جستجو یعنی گوگل، در ارتباط اند، خواهیم داشت:

  1. تگ های H1: این تگ ها بزرگترین عناوینی هستند که شما از آن ها به منظور عنوان محتوای خود از آن استفاده می کنید.  به عنوان مثال، H1 برای این مقاله می تواند بدین صورت باشد: «SEO چیست و چرا برای کسب و کار شما اهمیت دارد؟» این صفحه مقاله ممکن است زمانی که شخص به دنبال کلید واژگانی که بر روی تگ H1 حضور دارند، همچون “SEO” و “کسب و کار”، در میان نتایج جستجوی گوگل ظاهر شود. اطمینان حاصل کنید که تگ های H1 تان با کلید واژگانی که قصد دارید نمایش داده شوند، مرتبط باشد.
  2. تراکم کلید واژگان (Keyword Density): از عواملی است که باعث می شود یک وب سایت در صفحه اول گوگل ظاهر شود. اطمینان حاصل کنید که کلید واژگان خود را نه تنها بر روی تگ H1، بلکه در میان محتوای اصلی ذکر کرده اید. مطالب خود را بیش از حد از کلید واژگان اشباع نکنید. به یاد داشته باشید، گوگل کلید واژگان مترادف را هم در نظر می گیرد.
  3. تگ توضیحات متا: این تگ در واقع توضیحات مختصری را درباره وب سایتتان در موتورهای جستجو بر روی تگ های<meta>  ارايه می دهد. این توضیحات باید هم چنان شامل کلید واژگانی باشد که قصد دارید مخاطبان هدف شما در جست و جوی آن ها باشد.

سئو و بهینه سازی سایت

همان طور که در تصویر مشاهده می کنید. قسمتی که با کادر قرمز رنگ مشخص شده است، همان توضیحات متا می باشد.

  1. پیوندهای یکتا (Permalinks): به لینک های URL دائمی که مخصوص هر وب سایت هستند، پیوند یکتا گفته می شود. اگر پیوندهای یکتا حاوی کلید واژگان باشند، رتبه بالاتری بر روی گوگل خواهید داشت. برای مثال، اگر شما یک وب سایت در ارتباط با باغبانی داشته باشید و بخواهید مشتریان کلمه کلیدی “محصولات چمن” را پیدا کنند، داشتن صفحه ای با پیوند یکتایی چون: http://www.gardening.com/lawn-products برای شما مطلوب به نظر می رسد.

بک لینک ها (Backlinks) : این زمانیست که سایر وبسایت ها بازدیدکنندگان سایت خود از طریق URL به وبسایت شما ارجاع میدهند. برای مثال، اگر فوربس کسب و کار شما را بر روی وب سایت خود ذکر کند و لینکی را فراهم کند که خوانندگان خود را به وب سایت شما هدایت کند، این لینک همان بک لینک در نظر گرفته می شود. هرچه بک لینک های بیشتری داشته باشد، شانس بیشتری برای افزایش رتبه بندی کلید واژگان خود خواهید داشت. با این حال، منبع لینک دهنده به عنوان یکی از عوامل رتبه بندی در نظر گرفته می شود. گوگل برای کیفیت ارزش قايل می شود و هرچه منبع بک لینک شما گسترده تر باشد (مثل فوربس، نیویورک تایمز، آدرس های gov و غیره)، شانس بهتری برای افزایش رتبه بندی در میان نتایج جستجو خواهید داشت. خریداری از وب سایت های لینک دهنده ای که «سئوی کلاه سیاه» در نظر گرفته می شوند، توصیه نمی شود.

بهینه سازی موتورهای جستجو (قسمت دوم)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*